Za bogatiji uskršnji ručak i do 13.000 dinara 1

Jedan od najvećih hrišćanskih praznika zahteva bogatu trpezu, a samim tim prazni budžet građana, pa je tako samo za uskršnji ručak potrebno izdvojiti i do 13.000 dinara, prema trenutnim cenama na gradskim pijacama.

Ekipa Danasa obišla je Vidikovačku pijacu punu prazničnog šarenila i bogate ponude sezonskih namirnica. Primetno je da su, uoči predstojećih uskršnjih praznika, pijačni prodavci znatno povećali cene pojedinih proizvoda, a najviše su poskupela jaja i meso.

U prazničnoj nedelji ukupna prodaja hrana, pića, kao i same uskršnje dekoracije porasla je za oko 30 odsto, kako nam kažu iskusni prodavci, samim tim i broj potrošača znatno je veći.

Trenutno su pijačne cene jaja povećane do dva dinara, međutim u naredna dva-tri dana očekuje se još veći talas poskupljenja, kako to i inače biva pred sam praznik.

Obična jaja kreću se u iznosu od 8, pa do čak 17 dinara, u zavisnosti od klase. U proseku četvoročlana porodica za jaja izdvaja oko 720 dinara. Pred Uskrs najaktuelnija su bela jaja, koja koštaju od 13, do čak 25 dinara.

U pečenjarama nadomak Vidikovačke pijace pečena prasetina je poskupelo u proseku između 20 i 30 odsto. Cene prasećeg mesa se kreću od 545 do 660 dinara, a kilogram pečenja košta oko 1100 dinara. Jagnjetina košta oko 900 dinara, dok je pečena i do 1600 dinara. Ćevapi se mogu kupiti po cenama od 450, roštiljska kobasica 399, krmenadla 350, a svinjski vrat za 375 dinara.

Cene šarana mogu se naći u iznosu od 399, do 420 dinara, dok je kilogram Orade skuplji, i cena mu varira od ribarnice do ribarnice, a on se može kupiti po ceni od 870, pa do 1350 dinara.

Cene boja kreću se u iznosu od 4 do 30 dinara, kada kupimo najmanje dve osnovne boje, to nas izađe 100 dinara, dok sličice za jaja koštaju oko 60 dinara.

Ukrasi za uskršnja jaja izazvali su polemiku kupaca i prodavaca.

Građani, sa jedne strane, objašnjavaju kako u prazničnu kupovinu idu dosta ranije da bi izbegli poskupljenja, a i pribojavaju se da boje za jaja na pijaci nisu dobrog kvaliteta.

-Pred Uskrs tradicionalno kupujemo nedelju ranije namirnice koje su nam potrebne, jer pred sam praznik cene skoče. Uvek se desi da nam nešto fali, pa tako na sam Veliki Petak kupujemo najčešće boje, kao i sličice za jaja, rekla je Maja, majka troje dece, uporedivši cene boja i sličica.

Prodavci, ipak, tvrde da cene ne podižu, a i da im je dodatan problem za zaradu to što građani više poverenja imaju u prodavnice.

-Pijačne cene boja uopšte nisu skupe, i nije istina da variraju, one su svake godine iste, rekla je prodavačica sa jedne od tezgi, i dodala da ljudi najčešće imaju predrasude da kupe boje za farbanje jaja na pijaci, misleći da su boje u radnjama kvalitetnije, a to, kako ona tvrdi, nije tačno.

Kada uz sve ove namirnice dodamo piće, krompir, salatu, kao i poslastice, za četvoročlanu porodicu dobijamo računicu koja iznosi preko 13.000 dinara, dakle trećina prosečne mesečne plate.

Prodavnice privlače akcijskim cenama

Marketi su se ove godine solidarisali sa građanima koji nemaju visoka primanja, omogućivši im akcijske cene, kao i plaćanje na više mesečnih rata, pored toga cene u marketima znatno su niže od pijačnih. Tako je u većini beogradskih hipermarketa moguće pronaći jaja po ceni od 6 dinara po komadu, što je jefitnije nego na većini tezgi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari