Đavo se krije u glagolima 1

Vaša ekselencijo,
Čestitku Vaše ekselencije Ani Brnabić, koju je na Fejsbuk stranici objavila ambasada Norveške, pročitala sam s pomešanim osećanjima iznenađenosti i razočaranja.

Uprkos činjenici da u potpunosti razumem protokol koji ambasadori slede u svojoj misiji izgradnje mostova među zemljama preko saradnje sa zvaničnicima vladajuće većine, ipak sam se zapanjila. Jedna rečenica čestitke ističe se kao potpuno suvišna. Ona glasi: „Srbija sada liči na napredne skandinavske zemlje.“

Tek nakon što je Vaša ekselencija javno odgovorila na negativne komentare i reakcije, počela sam da shvatam kako je došlo do ovog nesrećnog nesporazuma. Verujem da se objašnjenje može naći u Jante zakonu – unutar 10 nepisanih pravila svih skandinavskih društva koja za cilj imaju postavljanje javnog interesa i interesa grupe iznad bilo kog pojedinačnog interesa. Razumem da je Vaša ekselencija imala na umu samo najbolje namere, te da je sasvim nespretno izazvala neočekivani bes pretpostavljajući da je Ana Brnabić najbolji izbor za srpsko društvo, kao i da je to toliko očigledno da se nikako ne može dovesti u pitanje. Vaša ekselencija je, čini mi se, takođe pretpostavila da su negativni komentari došli iz dela javnosti koja u potpunosti krši Jante zakon i stavlja svoje lične interese ispred javnog interesa.

To jednostavno nije tačno.

Danas me je neko upitao: „Zašto si protiv imenovanja Ane Brnabić za predsednicu Vlade Srbije?“

„Nije li ona bila ministarka u prethodnoj vladi celih godinu dana?“ – odgovorila sam pitanjem.

„Jeste, bila je.“

„Ne postoji apsolutno nikakva šansa da je ona provela godinu dana u bilo kom ministarstvu prethodne vlade, a da nije svojim očima videla kako se javni resursi prelivaju u privatne džepove privilegovane manjine; kako se ljudi zapošljavaju isključivo po osnovu kriterijuma lojalnosti Srpskoj naprednoj stranci, bez obzira na to da li su uopšte kvalifikovani za taj posao ili ne; i kako se zakoni i Ustav ove zemlje krše na dnevnoj bazi – a poslednji takav primer imali smo kada se prethodni predsednik Vlade kandidovao za mesto predsednika Srbije, a da nije podneo ostavku na mesto predsednika Vlade, da bi na kraju svoju ostavku sa mesta predsednika Vlade sam sebi uputio i potom je i primio u svojstvu novog predsednika Srbije. Šta je Ana Brnabić izabrala da učini povodom svega navedenog? Izabrala je da okrene glavu na drugu stranu. To je razlog zbog koga sam protiv njenog imenovanja za predsednika Vlade Srbije, uprkos činjenici da je veoma obrazovana, vredna, inteligentna, hrabra i ima izgrađene dobre veze sa mnogim inostranim zvaničnicima. Sve su to samo pridevi. Đavo se krije u detaljima – glagolima.“

„Nisam to posmatrao i o tome razmišljao na taj način“ – glasila je reakcija koju je moje objašnjenje izazvalo.

Nadam se da će Vaša ekselencija pokušati da imenovanje Ane Brbanić sagleda iz upravo ove perspektive. Uverena sam da Vaša ekselencija nikako ne može smatrati da se osoba koja okreće glavu na drugu stranu pred flagrantnim kršenjem kako zakona, tako i Ustava ikad može uporediti s predsednikom Vlade bilo koje skandinavske države. Pa, opet, sasvim nespretno, Vaša ekselencija je učinila upravo to. Otud je potekao i sav bes.

Ukoliko opis stanja stvari unutar Vlade Srbije Vašoj ekselenciji zvuči poput naučne fantastike, uveravam Vas da to, nažalost, nije slučaj. Ovaj opis predstavlja sirovu, okrutnu istinu – to je ogoljena stvarnost koju svi u Srbiji živimo.

Ne, opozicione stranke ne mogu se pravno boriti protiv toga – naše pravosuđe nije nezavisno, već je u potpunosti pod političkom kontrolom i uticajem vladajuće većine.

Ne, opozicione stranke ne mogu pokrenuti ovo pitanje u Narodnoj skupštini – Narodna skupština Srbije ne predstavlja mesto slavljenja demokratije, već mesto na kome narodni poslanici vladajuće većine zlostavljaju narodne poslanike opozicionih stranaka. (Ne, „zlostavljaju“ nije preteška reč.)

Ne, opozicione stranke ne mogu računati na medije da od ovih činjenica naprave skandal – srpski mediji su pod potpunom političkom kontrolom vladajuće većine.

Konačno: Ne, trenutna vladajuća većina i predsednik Srbije nisu rezultat volje naroda. Oni su rezultat lukavih metoda koje su predstavnici vladajuće većine osmislili kako bi izmanipulisali i obesmislili izborni proces.

Na kraju, Vaša ekselencijo, dozvoliću sebi da iznesem lični stav o tome ko u stvari krši Jante zakon u Srbiji. To svakako nisu predstavnici opozicionih stranaka. To su predstavnici vladajuće većine. Oni su ti u sve do jednom pravilu Jante zakona, dosledno postavljajući sebe ispred mi, tj. naroda.

Jante zakon (Janteloven)

1. Nemoj misliti da si ti bilo ko poseban.

2. Nemoj misliti da si ti podjednako dobar kao i mi.

3. Nemoj misliti da si ti pametniji od nas.

4. Nemoj zamišljati da si ti bolji nego što smo to mi.

5. Nemoj misliti da ti znaš više nego mi.

6. Nemoj misliti da si ti važniji od nas.

7. Nemoj misliti da si ti dobar u bilo čemu.

8. Nemoj nam se smejati.

9. Nemoj misliti da je bilo kome stalo do tebe.

10. Nemoj misliti da ti možeš nas naučiti bilo čemu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari