Medijska hajka koja se u javnosti podigla povodom navodnog homofobičnog komentara novinarke Maje Uzelac na društvenoj mreži Twitter, predstavlja još jednu u nizu opstrukcija pred najavljenu Paradu ponosa u Beogradu.


Maja Uzelac se tokom svoje novinarske karijere veoma objektivno odnosila prema LGBT populaciji. Kao novinarka, kroz izbor sagovornika i profesionalnim pristupom, teško je reći da je na bilo koji način inicirala ili podržavala diskriminaciju seksualnih manjina.

Takođe, Maja Uzelac je nekoliko puta na nedvosmislen način podržala LGBT prava: od afirmacije kroz njen novinarski rad, preko javnih nastupa, učešća u projektima LGBT organizacija (pojavila se na kalendaru Queeria centra za 2009. i bila jedna od učesnica debate koju je Gej strejt alijansa najavila u februaru 2009. godine, a koja je bila zabranjena od strane tadašnjeg rukovodstva Sava centra), do konstantnih nastupa u beogradskim gej klubovima. Podržala je više inicijativa vezanih za LGBT prava, poput podrške Paradi ponosa prošle godine.

Queeria centar smatra da sadržaj sporne poruke na društvenoj mreži Twitter napisan žargonskim jezikom, iznet od strane osobe koja je dokazana prijateljica gej populacije u Srbiji, nije niti može biti tumačen kao pretnja.

Nažalost, društvene mreže su mesto na kojima se često čuje govor mržnje prema LGBT populaciji, i to od strane grupa i organizacija koje već godinama otvoreno prete, ali prilikom dosadašnjih napora da se državne institucije mobilišu, nije bilo adekvatnih odgovora.

Queeria centar želi da iskaže solidarnost sa Majom Uzelac kao višegodišnjom podržavateljkom LGBT populacije u Srbiji, koja je na veoma konkretan način mnogo puta do sada stala u odbranu seksualnih manjina.

Boban Stojanović Queeria centar

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari