Pravo da znate i nikom ništa 1foto FoNet Marko Dragoslavić

Sudeći po poslednjim obračunima na relaciji rukovodstvo – predsednik Upravnog odbora RTS-a, novi megarijaliti se nastavlja, sve dok neko ne kaže dosta.

Zasad je taj neko Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, izjavio da o krivičnoj prijavi predsednika UO RTS-a Branislava Klanščeka protiv direktora RTS Dragana Bujoševića i drugih ne želi da se izjašnjava, ali da ne misli da je rešenje „u hajci koja se trenutno i očigledno vodi“.

„Zamolio bih medije da ne budu istovremeno i sudije i tužioci. Sloboda informisanja i izražavanja mora da postoji, svako ima pravo da kaže šta misli, a krivičnu prijavu može da podnese svako. Protiv mene je bilo više od 2.000 različitih krivičnih prijava, pa šta? Krivična prijava ne znači ništa, a to je posao nadležnih državnih organa, pa bih sve zamolio da im dopuste da odrade svoj posao, i tužilaštvu i policiji“, rekao je Vučić.

Dakle, nadležni će nekima prirediti toplog zeca, a pošto je u toku i konkurs za novog generalnog direktora javnog medijskog servisa, tako će biti i pripremljena lagodna fotelja za novog, a ne bi čudilo ni starog direktora. Pošto je već vidljiv trenutni motiv za razbistrivanje močvarne kuće iz Takovske ulice, postavlja se pitanje šta je zapravo bilo ko uradio da se za više od decenije ne nataloži toliki mulj. Da li je javnosti obećano „pravo da zna sve“ ostalo samo kao posprdni slogan za suprotne radnje.

Pravo da znate i nikom ništa 2
Foto: Miroslav Dragojević

O mahinacijama u RTS-u, ali i kod „mlađe sestre“, Radio-televizije Vojvodine, moglo se samo sporadično čuti, i to gotovo svaki put kada su se menjala, odnosno čuvala poslovodstva dva medijska servisa. A najnadležniji, Skupština Srbije i Regulatorno telo za elektronske medije se tu uporno nisu mešali u svoj posao.

Izgleda da je svima njima to odgovaralo, dok je generalna linija o skrivanju i zaobilaženju istine u stvarnosti dosledno sprovođena i poštovana. Zauzvat, lov u mutnom, sa svime onim što je nakon teksta sa portala Pištaljka isplivalo u javnosti, bio je tolerisan. A pare preplatnika, „preko brojila za struju“, obilato se trošile za razne spoljne produkcije, dok su ogromnoj većini zaposlenih plate stagnirale.

Na kraju, a sudeći i po čvrstom uverenju onih koji se godinama bave analizom rada u medijskom servisu, verovatno se neće desiti ništa značajno da se začarani krug netransparentnosti, mahinacija i zakulisnih radnji prekine. Pustimo nadležne, na čelu sa vladajućom većinom kod nadležnih, da pročešljaju ono za šta nisu godinama ni nadležni ni odgovorni. Možda ponovo svaki od njih otkrije da je nadležan neko drugi.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari