Struja je u Srbiji jeftinija nego u susednim državama i moraće da poskupi, mada se – kako obećavaju u odlazećoj vladi Srbije – to neće dogoditi pre aprila. A kod svakog poskupljenja protivnici više cene struje pominju neracionalnosti u poslovanju Elektroprivrede Srbije. Jedna od takvih neracionalnosti otkrivena je i ovih dana.

Struja je u Srbiji jeftinija nego u susednim državama i moraće da poskupi, mada se – kako obećavaju u odlazećoj vladi Srbije – to neće dogoditi pre aprila. A kod svakog poskupljenja protivnici više cene struje pominju neracionalnosti u poslovanju Elektroprivrede Srbije. Jedna od takvih neracionalnosti otkrivena je i ovih dana. Službenici EPS nisu nekim dužnicima na vreme uputili tužbe, a po zakonu ova dugovanja – ukoliko se ne podnese tužba -zastarevaju za godinu dana. Neki su, dakle, struju dobili na poklon.
U EPS-u tvrde da nemaju tačan podatak o tome koliko je onih koji su ovako dobili besplatnu struju. Uz to, kažu da je reč samo o pojedinačnim slučajevima. Možda je to i tačno, ali postoji podatak o tome da ukupna dugovanja građana i privrede EPS-u iznose 28 milijardi dinara, odnosno oko 350 miliona evra. A to je suma koja ozbiljno treba da zabrine.
Najveća dugovanja za struju imaju državna preduzeća i ustanove. Pored ostalih, tu su Vojska Srbije, KBC Beograd, Železnice Srbije, RTB Bor, MIN i delovi Grupe Zastava. Neki računi su, inače, precrtani, jer je EPS oslobođen otplate dela inostranih kredita posle otpisa duga koji je Srbija dobila od Pariskog i Londonskog kluba poverilaca. Odlazeća vlada najavljuje da će deo tih dugovanja za struju biti izmiren prebijanjem dugovanja i imovinskim kompenzacijama, ali nije jasno zašto se sa tim čekalo do sada.
Sudovi i tužbe ne mogu tu ništa da reše. To je posao koji mora uraditi vlada, jer EPS ne može ni Vojsci Srbije ni Kliničkom centru, ni Železnicama Srbije jednostavno da iseče struju kao što to radi građanima kada im se nakupe neplaćeni računi. To nije stvar racionalnog ili neracionalnog poslovanja EPS-a, nego neracionalnog poslovanja države, odnosno Vlade Srbije – ona je ta koja velikim dužnicima daje besplatnu struju. Uostalom i za neracionalno poslovanje EPS-a kriva je država, jer ona postavlja direktora ove javne ustanove. Ako ne radi dobro – zašto ga ne smeni?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari