Politika • danas 13:13
Naslovna strana za 22. jun 2026
GalerijaKlub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.
Đinđić propuštena prilika Srbije,a sada je mrak.
Djindjic je bio premijer sa najmanjim sansama za uspeh. Bukvalno je dosao u praznu kucu, opustosenu, opljackanu, razrusenu, u dugovima do guse. A gradjani koji su do tada bili spremni da rade i za 10 maraka mesecno i dobrim delom nezaposleni, odjednom su se setili da zele da rade za 1000 maraka, da zele kola, letovanja, zimovanja, posao, lecenje, socijalna davanja. Svega onoga sto do tada nisu imali, a bili su spremni da trpe pod prethodnim rezimom.
Politicku pozadinu mozemo da naslutimo. Zna se odlicno ko ubija u ovoj drzavi. Samo verujem da su planeri tog ubistva isli po blagoslov u sestrinsku nam istocnu zemlju, plaseci se medjunarodnih implikacija koje su mogle uslediti zbog tog ubistva. Sto su verovatno i dobili, na osnovu onoga sto je usledilo nakon atentata.
Gradjani, takvi kakvi su, nisu se udostojili da izvrse pritisak da se pozadina tog ubistva raspetlja. Te je ovo sta ih i danas snalazi, sasvim zasluzeno.
Potcenio je protivnika i nije znao da se čuva. Njega je to koštalo života, a nas budućnosti. Osim, ako…
„Tako je govorio Đinđić“, a šta je u/radio: za dve godine Đinđić je uveo veronauku u škole, počeo upumpavanje novca u Hram sv. Save i uvođenje SPC-stuba u javni prostor, doveo lažnog prestolonaslednika na grbaču poreskih obveznika, privatizacijom deindustrijalizovao Srbiju i ekonomiju predao strancima, zatvaranjem četiri najveće banke (sve među prvih sto u svetu) finansijski sistem predao strancima, kriminalizovao preduzetništvo, abolirao Žeksa i Pink TV, školskim i univerzitetskim reformama obrazovanje i prosvetu poveo na dno… te Srbiju doveo na periferiju kapitalizma, samo/postao njuričmen… Deo njegovih „mozgova“/intelektualaca napunio džepove i uživa u miru doma svog, drugi deo zajedno sa Đinđićevim operativcima (i Ružicom mu) eno kod Vučića dovršavaju posao!…
Ljudi pricaju anegdotu da je posle petog oktobra, Djindjica primio Rodoljub Draskovic, vlasnik tada novootvorene kompanije Swisslion, koja inace sada podrzava studente, i predlozio mu da jedno od resenja za ekonomski rast bude razvoj poljoprivrede, proizvodnje, privrede, i nasalio se primerom, pitajuci Zorana sta misli kakav bi on bio premijer da ima u parlamentu 250 malih rodoljuba draskovica, da bi Zoran na to odgovorio da bi propao i on i parlament, pa se to i obistinilo, ali ne znamo da li je bio u pravu.
U ovoj državi se glava gubi samo zbog novca, a ne zbog politike. Sve što su građani priželjkivali od 5.oktobra ostvarili su oni koji su preuzeli „praznu kasu“. Sve ostalo je samo puko filozofiranje u koje ne veruju ni mladi naraštaji, a kamoli mi koji smo svedoci tog izgubljenog vremena.
Jedna stvar je misliti da znaš da vodiš državu, pogotovo kad te gura neko sa strane, a kad dođeš na tu poziciju shvatiš da si pogrešan čovek na pogrešnom mestu.
23 godine mi pričamo o jednom čoveku. Kakava je to država koja nema 10 ,20,30 sposobnih ljudi da upravlja državom kako treba.
Bravo za ovaj članak!
Sta sve nije hteo- culi smo uz mnogo epiteta i negativnih odrednica.
Sta je sve hteo- culi smo u neodredjenoj deskripciji ( e.g. „bolju, moderniju evropsku Srbiju“)
A kako je sve to hteo da ostvari u konstalaciji snaga i moci u tadassnjoj Evropi i svetu?
E to ne cusmo ni u ovom clanku niti bili gde?
Kako?
Daj nesto konkretno !!!