Najnoviji događaj sa privođenjem i povređivanjem nekadašnjeg lidera LSCG u Herceg Novom, vrlo dobro je pokazao kakav je odnos medija u Srbiji prema Crnoj Gori.

Iako se incident dogodio na Škveru u prisustvu velikog broja građana, čije su svedočenje preneli svi crnogorski mediji, svi mediji u Srbiji su jednostavno prećutali šta je prethodilo intervenciji interventne jedinice MUP-a Crne Gore, a preneli deo u kome je policajac Božidar Jauković primenio silu prema Slavku Peroviću.

Čak i nenaklonjeniji aktuelnoj vlasti, mediji u Crnoj Gori su izvestili svoje čitaoce da je interventnu jedinicu pozvala ženska osoba u poodmakloj trudnoći, Danijela Vasiljević, strana državljanka, sa maloletnim detetom. Incident je izbio zbog njenog pokušaja da zaštiti svoje dete od vulgarnosti Slavka Perovića i njegovog prijatelja za stolom, Vasa Marića, inače poznatog ekstremnog srpskog nacionaliste iz Novog. U raspravu se umešao suprug Danijele Vasiljević, inače Englez. Iako znam šta se dogodilo, neću dalje prepričavati događaj, neka to obave zvanični organi. Samo ću preneti šta je javljao reporter TV Vijesti s lica mesta: „da je upravo supruga drugog čovjeka tražila telefon da prijavi policiji. Slavko Perović i taj čovjek imaju žučne rasprave i došlo je čak do fizičkog kontakta“. Reporter TV Vijesti je dalje naveo da je po dolasku policije Slavko Perović „podigao ruku prema jednom od policajaca“. Mediji su izvestili da je Perović otvorenom šakom udario policajca u grudi.

Ono što mene interesuje, kao Crnogorca i lojalnog građanina Srbije, ZAŠTO se svaka informacija iz Crne Gore prenosi jednostrano, po pravilu potencirajući negativni kontekst. Takođe, ZAŠTO se informacije iz Crne Gore i o Crnoj Gori prenose vrlo selektivno. Mogao bih pola Danasa ispuniti pozitivnim ocenama koje su mnogi zvaničnici, i evropski i svetski, izrekli na račun Crne Gore, a mediji u Srbiji ni mukajet, što bi rekao Basara. Recimo:

Jelko Kacin: „Samim tim činom Crna Gora de facto i de jure postaje glavni svetionik u evropskim integracijama za sve države Zapadnog Balkana.“ (28. maj 2012).

„Crna Gora je zaslužila datum pregovora i već sada bi mogla uspješno da otvori pregovore.“ (9. decembar 2011)

Štefan File: „To nije moja ambicija, to je realnost zasnovana na rezultatima koje je Crna Gora postigla.“ (16. april 2012)

„Crna Gora je postigla dosta u oblasti vladavine prava. Rezolucija šalje Crnoj Gori pravu poruku. S jedne strane, priznanje za naporan rad, a s druge i snažno ohrabrenje da odlučno nastavi reforme“. (28. mart 2012)

„Crna Gora je u prethodnom periodu ostvarila izuzetan napredak i trenutna situacija je daleko bolja nego u prethodnim godinama, ocijenili su predstavnici Centralne (CBCG) i Svjetske banke (SB)“. (17. maj 2012)

Filip Riker (zamjenik pomoćnika državnog sekretara SAD za evropske i evroazijske poslove) je istakao zadovoljstvo kvalitetom procesa u Crnoj Gori i napretkom koji je ostvarila od obnove nezavisnosti. (14. maj 2012)

I tako dalje, i tako dalje. S druge strane pisanje američkog časopisa Forin Afer i emisija BBC dobijaju udarna mjesta u svim srpskim medijima i pisanim i elektronskim. Moraće neko da mi objasni šta je to što povezuje vladu Igora Lukšića sa takvim kvalifikacijama. To što je o trošku vlade kupio firmirane gaće kad mu je nestao kofer dok je putovao redovnom linijom za Estoniju? Svakom razumnom je jasno da su ta pisanja neka vrsta poruke pojedinih političkih krugova. Slično nešto, samo drugim rečima su i predstavnici EU komentarisali crnogorskim medijima takva pisanja, ustvrdivši da oni pomno prate situaciju u Crnoj Gori i da se ne povode za tim šta mediji objavljuju.

O MANS-u, protestima, uvećavanju broja prisutnih na protestu, prećutkivanju prisustva opozicionih prvaka i značaju koji dobijaju u medijima u Srbiji nekom drugom prilikom. Samo ću navesti da građani Podgorice dobro vide broj prisutnih na ulici i imaju mogućnost da vide šta objavljuju sve TV stanice iz Srbije, a to ne doprinosi dobrim susedskim odnosima.

Da ne govorim o tome da se protestima traži ostavka vlade u zemlji sa međunarodno kontrolisanim izborima i istom metodologijom partijske kontrole kao u Srbiji. Uostalom, na jesen su najavljeni izbori u Crnoj Gori. Podržavati one koji hoće nekakvim svojim misionarstvom da nametnu Crnoj Gori vlast koju građani svojom većinskom voljom na izborima ne žele je farsična i u svojoj suštini antidemokratska. Pa makar se vlast u Crnoj Gori ne menjala narednih 100 godina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari