Hvala Slankamenu i Jovanu Memedoviću 1Foto: Canva

Da u nedelju 26. juna na RTS 1, nisam gledao sjajnu reportažu sjajnog Jovana Memedovića, o dolasku i prolasku kroz Srbiju nemačkog profesora Andreasa Fata, ne bih ni znao kakav gost je prošao kroz naš tok Dunava.

Taj neverovatni čovek i naučnik, star 56 godina, pliva oko 45 km svakog dana, od izvora do ušća Dunava u Crno more, nekih skoro 2500 km, u pratnji svog malog broda, na kojem se nalazi mala grupa njegovih studenata, kao i laboratorija, koja prikuplja i analizira uzorke vode Dunava, ali i otpadaka koji se tu nađu, posebno na mikroplastiku, koja se taloži kao ostatak bačenih plastičnih boca i drugih plastičnih materijala.

Istraživački tim profesora Fata posebnu pažnju obraća na otpadne vode koje se nalaze u toku Dunava, pre i posle velikih gradova, kao što su Bratislava, Beč, Budimpešta, Beograd i drugi.

Tu saznajem šokantnu vest, odnosno činjenicu, da je naš Beograd jedini takav veliki evropski grad na toku Dunava, koji nema izgrađen sistem za preradu gradskih otpadnih voda. Time smo definitivno pali na ispitu iz ekološke svesti na nacionalnom nivou.

Verovatno je to i bio razlog što naši gradovi nisu priredili bar mali, simbolični doček jednom velikom čoveku, naučniku i ekološkom borcu, koji nas opominje o mogućim tragičnim posledicama po zdravlje, ukoliko ne rukujemo maksimalno pažljivo svim vrstama ambalaže, koja sadrži mikroplastiku.

Zanimljivo je da je jedini takav simboličan doček profesoru Fatu kod nas priredio mali Slankamen, naselje na Dunavu, negde na pola puta između Novog Sada i Beograda.

Hvala Slankamenu i Jovanu Memedoviću, koji su bar donekle umanjili bruku Beograda, a možda i Novog Sada.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari