
Serbia Zijin Copper, Bor
na ruke, na uvid onog koga se tiče, tj. ko je odgovoran
Tražimo pismo o namerama, razgovor/e sa meštanima i redovno upoznavanje sa vašim planovima koji se tiču Vražogrnca
Poštovani,
u selu Vražogrnac kroz koje protiče Borska reka, i u čijem je ataru, prema javno raspoloživim podacima Vaša korporacija vlasnik i pojedinih parcela nekad poljoprivrednog a sada uništenog zemljišta u priobalju, u kome je i mnogo takvih parcela čiji nije vlasnik, nedavno je formirano „Udruženje meštana za oporavak timočke doline“, (ZAOPTIM).
Registrovano je uz ostale ciljeve, sa najvažnijim – očuvanje osnovnih životnih potreba: vazduha, vode i zemlje. Realnost je da su nam ovi prirodni resursi u priličnoj meri ugroženi i među meštanima postoji bojazan da stanje dalje može da se pogoršava.
Namerni smo stoga da pre svega stavimo do znanja nadležnima i odgovornima da to znamo i da želimo da zaustavimo dalje pogoršanje uslova života, a potom ih popravimo kako ne bismo bili zatečeni poput meštana sela u okolini Bora, koji su prinuđeni na iseljavanje. Od kojih neki, povrh svega, dolaze i u Vražogrnac koji može da snađe sudbina slična onoj od koje se sklanjaju.
Ova naša procena nije paušalna, ponajpre zbog toga što meštanima nedostaje pravih i pouzdanih informacija, budući da ih ne daju zvanični organi i lokalna samouprava, a nema ih ni seoska Mesna zajednica koja je u upitnom statusu, pa to nadalje otvara prostor za dezinformacije.
A takve okolnosti u pojedinim slučajevima mogu da proizvedu, pa i proizvode i konkretne poteze koji nisu u interesu sela i meštana, a možda ni u interesu Vaše koropracije s kojim (interesima i planovima) nismo upoznati.
Po odluci Skupštine našeg Udruženja, Upravni odbor je doneo plan rada za ovu godinu kojim je utvrđeno da upravo na ovaj način stupimo u kontakt sa Vašom korporacijom i zatražimo ono što je u naslovu ovog pisma. A proističe i iz osnovnog metoda po kome će Udruženjnje ubuduće voditi sve svoje akcije:
1.Uočiti problem; 2.Stupiti u vezu sa subjektima i institucijama odgovornim za rešenje dotičnog problema i tražiti odgovor i ROK do kada može biti rešen; 3. Podsećati ih i upozoravati na OKLEVANJA, kašnjenja ili izvrdavanja; 4.Organizovati dobrovoljnu pilot-akciju, koja pokazuje zainteresovanost meštana za rešenje problema i koja REŠAVA deo problema i na bazi toga pojačati zahteve odgovornima da se uključe i dovrše/imo posao; 5. Ako se i dalje oglušuju u vezi sa pomenutim, pojačavati pritisak, proteste – uključiv i tužbe ako je neophodno – i otvarati problem u medijima i javnosti.
Dakle, sa svim dužnim poštovanjem, molimo Vas da se odazovete ovom našem pozivu i predložite način kako ćete nas obavestiti o planovima i namerama Vaše korporacije koje se tiču Borske reke, njenog priobalja, posebno u toku kroz naše selo, kao i o rokovima koje predviđate za neke radove, ako takve planirate. U vezi s tim, meštani i naše Udruženje su veoma zabrinuti i nezadovoljni i nerešenim problemom deponovanja otpada iz domaćinstava koje se godinama bez ikakvog reda i pravila izbacuje na teren oko ušća Borske reke, između ostalog i na površine koje su u Vašem vlasništvu.
Naše Udruženje je svesno da nemaru, nebrizi i haotičnosti na toj ogromnoj divljoj deponiji doprinose i sami meštani, svesni smo da to proističe i iz činjenice da je reč o ogromnoj površini „neplodne pustinje“, a što ipak ne može biti opravdanje za trenutno stanje. U planu za maj ove godine predviđamo i akcije u vezi sa ovom deponijom i na ovaj način Vas obaveštavamo ne samo o tom planu, već istovremeno i predlogu da ako se odazovete na predloge iz ovog pisma, možda možemo da nešto uradimo i u saradnji sa Vama.
U svakom slučaju, molimo Vas da se ovoj našoj inicijativi/zahtevu odazovete i odgovorite nam na obostrano zadovoljstvo i da ne moramo da stignemo do tačke 5. metoda našeg rada.
Čekajući odgovor, s nadom u razumevanje i saradnju, srdačan pozdrav iz Vražogrnca.
UO Udruženja ZA/OPTIM
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.