I neprofitni fakulteti su privatni

Reagovanje autora kolumne Reč tajkuna na tekst profesora Aleksandra Stevića

Ostavite komentar


  1. Nije moguce dokazati „greske u razmisljanju“. Zato one i ne postoje vec samo GRESKE U POSTUPANJU.
    I sto se tice Sangajske liste, u prvih 10 mesta jesu nekoliko americkih privanih univerziteta, ali je tu listu napravila kineska vlada kao preporuku svojim studentima gde da studiraju. A, posto je Kinezima u poslednje cetiri decenije najprioritetnije americko trziste, logicno je da su svojim studentima preporucivali da je za njih najbolje studiranje na americkim privatnim univerzitetima.
    To naravno ne znaci da su nasi privatni fakulteti dobri jer ih nema na sangajskoj listi. Naprotiv, njima ni jedna lista ne moze pomoci da dostignu kvalitet nastave i programa koji su na drzavnim fakultetima u Srbiji.

  2. Predrasuda oko privatnih i državnih fakulteta vuče koren iz partizanštine: Ako si siromah to znači da si dobar i pošten čovek, ako si bogat- sigurno si lopov. Na kom fakultetu je ono Siniša „doktorirao“? Malo reda uvesti svuda i to je to.

    1. Pa u pravu ste, ali FON je već decenijama otpad univerziteta. Možda ima neki glamur medju upisnicima ali sigurno ne medju akademcima. Gospodin je iz tog razloga i otišao na FON kada su ga odbili na Ekonomskom fakultetu jer je znao da tamo moze. Srećom, to mu je bila greška jer je time okrenuo protiv sebe ceo E. fakultet i zato je sve bilo jednoglasno.
      FON treba da bude sramota i treba da snose maksimalne posledice, kako zbog same odbrane tako iz zbog farse oko vecanja o ispravnosti samog doktorata.

      1. FON obavezno da snosi posledice, a pre toga mentor. Columbia Univerzitet je privatni u Njujorku, pa je medju najbolje rangiranim, itekako profitabilan.

  3. Vi, bezimeni gospodine, nemate blage veze kako funkcionišu univerziteti na „zapadu“, a još manje o tome kako se isti finansiraju. Osim toga, tamo je neprofitna organizacija to što sam naziv kaže, a ne kao u Srbiji, neprofitna organizacija sa računom na Kipru kako bi se pevarila država za porez, što vi pripisujete dovitljivom preduznetničkom duhu. Kao tipični balkanski gazda, tvrdite i komentarišete nešto o čemu nemate apsolutno nikakvih saznanja. Ovo tvrdim kao neko ko je godinama radio na nekoliko „zapadnih“ univerziteta, i „privatnih“ i „državnih“.

    1. Slažem se. Evo penzionišem se sada posla 30 godina kao profesor univerziteta u Kanadi. Skoro svi univerziteti ovde su formalno privatni, ali su zapravo na državnim jaslama. Njihova nastava je finansirana 90% „državnim parama“. Ostatak je šačica inostranih studenata koji plaćaju punu cenu studija (kanadski studenti plaćaju oko 25%). A ko plaća muziku bira i pesme. Svaki odsek (fakultet na srpskom) prolazi kroz akreditaciju torturu svakih 5 godina i mora da dokaže ponovo da zaslužuje privilegiju da dodeljuje društveno priznate diplome.
      Ima i ovde megatrend firmi, ali su one opšta sprdnja, zvana „diploma mills“, nalik na „puppy mills“.

  4. Molim redakciju da ovog anonimnog autora ostavi da bude anoniman i u odnosu na sajt Danasa. On/ona nema pojma o akademskim institucijama. Pojam univerzitet povezivati sa preduzećem je vrhunac nepoznavanja problematike. Da se anonimni pisac malo raspitao, čuo bi da je tzv. privatni pravi univerzitet u USA apsolutno neprofitna organizacija koja pokriva oko 1/3 troškova školarinama, dok su ostale 2/3 donacije privatnika („oslobađanje od poreza) i države u kojoj je. Razlika od „državnih“ je praktično zanemariva. Profitabilan je onaj „univerzitet“ gde platite nešto, ne naučite ništa i dobijete diplomu koja u USA ne vredi ništa, ali možda prođe negde drugde (u Srbiji, recimo). Onog trenutka kada neki univerzitet postane materijalno profitabilan izgubiće suštinu koja mu je u imenu – postaje strukovna škola koja mora biti profitabilna u realnom vremenu da bi opstala. „Profit“ nekog univerziteta je obrazovanje koje se deli ljudima bez obzira imali oni pare ili ne. Čak i u USA.Na univerzitetu naučnici daju znanje svojim učenicima kao još u staroj Grčkoj, a u strukovnoj školi prodaju gotove recepte koji trejau jedno 5 godina. A što se tih pseudo univerzitetskih ustanova kao pomenuta HEC škola tiče, to videlo univerziteta nije i to ne zbog kojekakvih zabrana. To je čista strukovna škola.

Ostavite komentar


Reakcije

Naslovna strana

Naslovna strana za 30. april, 1. i 2. maj 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Ana Ćurčin, muzičarka

Danas predstavlja pokušaj objektivnosti i relavantnosti prema nekakvoj istini koja bi trebalo da bude jedna vodilja kada je žurnalistika u pitanju.