Maliciozno politikantstvo Malog Perice 1Foto: FoNet/Aleksandar Levajković

Poštovani,

Kao što se i dalo očekivati, nakon što su se pojavili ohrabrujući znaci u pogledu oporavka privrede Srbije u drugom polugodištu, odmah su se, u svojoj ugodnoj eho komori, okupili dežurni negativci, tzv. ekonomski analitičari, kako bi podsetili građane da to „apsolutno ne znači ništa“ i naravno, ponovo pokrenuli pitanje statistike koja „tu nešto muti“.

Kada god statistički podaci i realnost života nisu u skladu sa političkim narativom naših ekonomskih analitičara, potrebno je baciti sumnju na verodostojnost statističkih podataka i objektivnost Republičkog zavoda za statistiku.

Ovoga puta, tragikomičnu selekciju „provala“ o pitanjima privrednog rasta i statistike dali su nam g. Mijat Lakićević i, naravno, neizbežni g. Milan Ćulibrk.

Zadržaćemo se na nekolicini zapanjujućih izjava g. Lakićevića koje iznova odslikavaju nepoznavanje statističkog sistema republike Srbije i metodologija obračuna statističkih indikatora od strane naših pseudo-ekonomskih analitičara.

Teško je objasniti pojedine zaključke i izjave ekonomskih analitičara samo kao maliciozno politikantstvo (na šta smo već navikli) već bi se to pre moglo okarakterisati kao očajno neznanje salonskih ekonomista od kojih mnogi verovatno nikada nisu kročili na neko gradilište ili fabriku.

Njihova ekonomska „analitika“ bi se najbolje mogla okarakterisati kao: „kako mali Perica zamišlja funkcionisanje privrede i državne statistike“.

Tako je ovaj Mali Perica jednu od najznačajnijih strateških investicija Republike Srbije (kako u finansijskom tako i ekonomskom i energetskom pogledu) – izgradnju gasovoda Južni tok, definisao kao „obično kopanje zemlje, kopanje kanala“ i dodao da „tu nema nikakve proizvodnje“ (!?).

Po istom principu bi se, verovatno, zahuktala građevinska industrija Srbije i kranovi koji, kao nikada, niču u svim gradovima Srbije mogli okarakterisati kao prosto, neproizvodno „ređanje opeke“.

Građevinska industrija, koju ne sačinjava samo izgradnja gasovoda, već i više desetina hiljada gradilišta širom Srbije, stotine kilometara novih puteva, tunela, mostova, desetine hiljada građevinaca – za Malog Pericu ne predstavlja „bilo kakvu fizičku proizvodnju“(!?) a zatim ovaj „biser“, g. Lakićević upotpunjuje zaključkom da je struktura privrede Srbije „loša“ zbog „velikog udela fizičke proizvodnje“.

Mali Perica nastavlja dalje, sa već izanđalom pričom o „pritiscima države na statistiku“ i izjavljuje kako RZS „ništa ne proverava već sve uzima za gotovo“(?!).

Mali Perica još uvek ne zna da se obračuni BDP-a vrše na osnovu finansijskih izveštaja privrednih društava i statističkih istraživanja tj. upitnika koje popunjavaju preduzeća na osnovu utvrđene, međunarodno propisane metodologije i procedure prikljupljanja, obrade, kontrole i izvođenja ekonomskih indikatora i obračuna.

Mali Perica izgleda ne zna da zna da su pomenute metodologije i procedure pod stalnom kontrolom Evrostata i zapravo su definisane i uspostavljene u saradnji i pod nadzorom Evrostata.

Mali Perica takođe ne zna da Evrostat i MMF vrše permanentno kontrolne revizije istraživanja RZS-a po segmentima statistike.

Vrhunac kontemplativnog zanosa Malog Perice ogleda se u njegovom žaljenju što Evrostat (pažljivo čitati): „nema nikakvu svoju mrežu na osnovu koje bi merio parametre u Srbiji nego uzima podatke Republičkog zavoda za statistiku“(?!).

Voleli bismo da znamo od koje „mreže“ bi Evrostat trebalo da prikuplja statističke podatke, s obzirom na to da bi taj posao trebalo da rade, i rade, verifikovane nacionalne statističke institucije.

Verovatno g. Lakićević zamišlja neku „mrežu“ ili grupu Malih Perica koji imaju i znaju nešto što nacionalne statističke institucije nemaju i ne znaju.

Ovakve banalne izjave i ideje g. Lakićevića, na koje je prosto nemoguće odgovoriti u jednom racionalnom i naučnom diskursu, zaista nisu dostojne nijednog Malog Perice i iznova ukazuju potrebu da ovakvi i slični „ekonomski analitičari“ izađu iz svojih eho komora i počnu da rade svoj posao – a to je da nešto pametno, konstruktivno i korisno prozbore i predlože u pogledu ekonomije.

Vreme je da Mali Perica odraste.

Molim Vas da, u skladu sa Zakonom o javnom informisanju (član 83), objavite reagovanje u dnevnom listu „Danas“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari