Afrička kuga i srpski nojevi 1

Poznata je priča o tome kako noj rešava problem kada se nađe u opasnosti: zabije glavu u pesak i čeka da prođe.

Ako problem ne vidi, ako se pretvara da ne postoji, onda problema neće ni biti.

Na sličan način već desetak dana se ponašala i Vlada Srbije, pretvarajući se da epidemije afričke kuge svinja u Srbiji nema. U krugovima poljoprivrednika se danima govorkalo o pojavi ove, za svinje smrtonosne bolesti, za koju je jedino rešenje masovno uklanjanje zaraženih životinja, jer izlečenja nema.

Polako su govorkanja postajala sve glasnija, pa potpuno glasna, pa su čak i mediji počeli da pišu o tome, ali država je i dalje ćutala. Kao da će kuga otići ako se Ministarstvo poljoprivrede bude pravilo da je nema. Kao da niko neće primetiti da životinje počinju da umiru i kao da se niko neće zapitati zašto država ne reaguje.

I kada su se na kraju zapitali, kada su mediji počeli da izveštavaju o tome da se svinjska kuga širi Srbijom, a da Ministarstvo odbija da proglasi epidemiju, i dalje je na snazi bila nojeva strategija. Onda su prekjuče Bosna i Hercegovina i Severna Makedonija proglasile zabranu uvoza svinja iz Srbije – zemlje u kojoj je u tom trenutku po zvaničnim izveštajima sve bilo u najboljem redu. Toliko o međunarodnom kredibilitetu naših institucija.

Konačno je usledilo šturo saopštenje da država „ne zna“ da li u Srbiji ima afričke kuge ili nema, jer se još čekaju na rezultate analiza iz Madrida. Te analize su konačno stigle juče, kada je Ministarstvo „saznalo“ ono što svi – od seljaka, preko stručnjaka, pa do medija i okolnih država već danima znaju – afrička kuga je tu, pošto je njeno prisustvo potvrđeno u uzorku iz Mladenovca.

Držanje glave u pesku nije doprinelo ničem osim daljem erodiranju poverenja u poljoprivredne vlasti u Srbiji. Zašto je država odbila da na vreme reaguje i proglasi epidemiju, znaju samo u Vladi Srbije. Da li su hteli da izbegnu rast cena svinjetine ili su se nadali da će stvar nekako nestati sama od sebe ili su se uzdali u nepostojeću šansu da ipak nema kuge, tek ništa od toga se nije ostvarilo. Činjenica je da je ova epidemija došla u možda najgorem trenutku, baš pred planirano ukidanje vakcinacije svinja protiv afričke kuge.

Ukidanje vakcinacije je preduslov da bi Srbija mogla da izvozi svinjetinu na evropska tržišta, ali epidemija nikako ne olakšava Vladi da tu meru i sprovede. Na Zapadu se svinje redovno ubijaju u slučaju pojave ove bolesti, a vlasti se preventivno protiv nje bore na razne načine – čak i gradnjom fizičke ograde prema drugim zemljama, kao što je uradila Danska na granici sa Nemačkoj. Ova rešenja su, međutim, skupa, a kao što znamo u Srbiji je bitno samo da je jeftino.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari