Brojka od gotovo pet stotina ovdašnjih državljana koji su od početka godine zatražili azil u Belgiji nije dovoljna da ugrozi režim „belog šengena“, ali jeste bacila mrlju na ugled Srbije i njenu sposobnost da se odgovorno odnosi prema poverenju koje joj je ukazala EU ukidanjem viza.

Ukoliko se ipak nastavi trend azilanata, koji bez ikakvog pravnog uporišta traže utočište u državama Unije, Brisel će biti prinuđen da preispita svoju nikoljdansku odluku i možda nam zatvori, sada širom otvorena, vrata.

Nadajmo se da se aktuelnim vestima iz Belgije, gde se pred tamošnjom Kancelarijom za strance stvaraju redovi uglavnom Albanaca s juga Srbije i Kosova u potrazi za novom domovinom, neće uskoro pridružiti saznanja o masovnijem pronalaženju ilegalnih useljenika sa srpskim putnim ispravama, jer u tom slučaju strpljenja i milosti teško da će biti. Zbog nesposobnosti vlasti u Beogradu da primenjuju standarde propisane Mapom puta za viznu liberalizaciju, građani Srbije bi mogli ponovo da se zateknu ispred ambasada, s molbom za ulazak u šengenski prostor.

Zbog sličnih problema, Rumunija je na svojim granicama uvela princip etničke diskriminacije. Policajci i carinici su, koristeći proceduralne izgovore ili bez ikakve isprike, sa graničnih prelaza vraćali ljude tamnije boje kože. Romi su, dakle, Rumunima „pravili probleme“, a zvanični Bukurešt i Brisel su napravili usmeni sporazum, kojim su ugrozili ljudska prava pripadnika jedne manjinske zajednice, ali su sačuvali zemlje EU od talasa nezakonitih useljenika. Nešto slično moglo bi da se dogodi Srbiji, ali bi sada na meti pored Roma bili i Albanci. Uostalom, zbog toga je prvobitni zahtev Brisela, u pregovorima o ukidanju viza, bio da se biometrijske isprave uopšte ne izdaju ljudima s Kosova. Manje je tu bilo politike („da nam pokažu da Kosovo nije deo Srbije“), a mnogo više straha Evropljana od albanskih migranata. Sada pristižu vesti da kosovski Albanci, potplaćujući srpske policajce, prijavljuju mesto prebivališta u centralnoj Srbiji i dobijaju nove lične karte i pasoše. Ukoliko MUP efikasnom akcijom ne stane takvoj praksi na put, eto nam ili kršenja ljudskih prava pri prelasku granice svih „sumnjivih“ građana albanskog imena i prezimena ili ukidanja teškom mukom izborenog bezviznog režima.

Moraćemo da dokažemo i sebi i Evropi da smo uređena zemlja i da se nadamo da politika „Kosovo je Srbija“ neće imati svoju cenu u novoj gvozdenoj zavesi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari