Ko god je mislio da će praznični dani u Srbiji proteći mirno i na političkoj sceni, prevario se. Do zapleta je ovog puta došlo zbog Uredbe o statističkim regionima, kojom su nezadovoljne bošnjačke partije iz Sandžaka. Retrospektivno posmatrano, jula 2009. Narodna skupština je usvojila Zakon o regionalnom razvoju kojim je Srbija podeljena u sedam statističkih regiona.

Za izglasavanje su bili neophodni glasovi poslanika obe bošnjačke stranke koje su deo vladajuće koalicije, Ugljaninove Bošnjačke liste i Ljajićeve SDP. Oni su tražili da šest sandžačkih opština budu u jednom regionu, navodeći da su razlozi ekonomske, a ne etničke prirode. Podsećali su da su svojim dugogodišnjim delovanjem dokazali da nemaju ni autonomaške ni separatističke tendencije. Vlada im je, tvrde, obećala da će biti u jednom regionu, pa su glasali „za“. Pred kraj 2009. Uredba se našla na sednici Vlade, ministri, među kojima Ljajić i Ugljanin, glasali „za“.

Naknadno je došlo do belaja. Ispostavilo se da su Novi Pazar i Tutin u jednom, a ostale četiri sandžačke opštine (Sjenica, Priboj, Prijepolje i Nova Varoš) u drugom regionu. Na pitanje zašto su ministri Ljajić i Ugljanin glasali za Uredbu, da li su je uopšte pročitali, njihovi poslanici su odgovarali da imenovani pažljivo čitaju sve materijale koji se nađu pred Vladom, ali da su verovali koalicionim partnerima. Onda su krenule negativne reakcije bošnjačkih stranaka, udruženja građana, Mešihata Islamske zajednice u Srbiji… Neki su pomenuli čak i mogućnost da Bošnjačka lista i SDP uskrate podršku Vladi Srbije.

Šanse da se to desi ravne su nuli, što potvrđuju i čelnici ovih partija. Ni Ljajiću ni Ugljaninu sigurno ne pada na pamet da sada obaraju Vladu. Vrlo verovatno će sve biti rešeno na najavljenom sastanku predstavnika ove dve partije s premijerom Mirkom Cvetkovićem. Biće i vuk sit i ovce na broju. Ovaj slučaj je nova opomena vladajućoj koaliciji da bi bilo bolje da se međusobno usaglašavaju, da poštuju dogovoreno, kako ne bi malo-malo delovali kao raštimovani orkestar. U suprotnom, em što oni deluju neozbiljno, em protivnicima daju argumente da političku situaciju podgrevaju u ovom slučaju i na nacionalnoj osnovi. Šta će Vlada ako se sad jave srpske stranke zabrinute zbog „bošnjačkog separatizma“? Da smiruje problem koji je bez ikakve potrebe izazvan? U Vladi tvrde da „nema potrebe da se pitanje statističkih regiona politizuje i da se veštački stvaraju političke tenzije“. Sigurno da nema, ali neka počnu od sebe i neka ni oni te tenzije ne stvaraju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari