– Ovogodišnje majsko zasedanje Svetog arhijerejskog sabora SPC, na kome su smenjena dvojica episkopa, a jedan ranije raščinjen vladika isključen iz Crkve, ostaće upamćen i po prepisci patrijarha srpskog Irineja i lidera SRS Vojislava Šešelja. Šešeljev javni apel Saboru i poglavaru SPC, doduše, nije pomogao episkopu bivšem mileševskom Filaretu da zadrži katedru, iako se spekulisalo da je za njega navodno urgirao i vrh SPS.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Smenjeni vladika, Šešelj i pojedini beogradski mediji u „igru“ su uveli i Ambasadu SAD u Srbiji, zbog čega patrijarh Irinej u odgovoru na Šešeljevo pismo tvrdi da kazna izrečena vladici Filaretu nema nikakve veze sa ordenom koji je dodelio lideru radikala, niti je na nju uticao američki ambasador u Srbiji Majl Kirbi.

Vladike, političari, ambasadori – svi u jednom kontroverznom saborskom slučaju, u kome, prema pravilima dobrog zapleta, nedostaju još samo „službe“. Strane ambasade, pa i neke zapadne vlade, i ranije su dovođene u vezu sa događajima i odlukama u vrhu SPC, ali ovo je prvi put, bar da se za to zna, da patrijarh Irinej u pismu jednom političaru opovrgava strano mešanje u crkvene odluke. Šešelj svakako nije ni prvi a ni poslednji političar u Srbiji koji je Saboru, patrijarhu i pojedinim episkopima predočio svoje (ne)slaganje sa postupcima crkvenog vrha, ali je među retkima, možda i jedini, koji se javno zauzeo za jednog kažnjenog episkopa. Patrijarh mu je uzvratio pismom iz kog se saznaje da je on „lično pozdravio dodeljivane ordena“ Šešelju, a da su krivice vladike Filareta „čisto kanonsko-administrativne prirode“, što u suštini ne pojašnjava mnogo šta se tokom Sabora događalo iza patrijaršijskih „zatvorenih vrata“.

Prvi plodovi ovogodišnjeg majskog Sabora videće se za koji dan. Patrijarh Irinej bi već koliko u petak trebalo da se pojavi u Kanadi da, kao administrator Eparhije kanadske, zavede saborski i sinodski red, jer smena vladike Georgija nije umirila tamošnje sveštenstvo i vernike. Iako je Sabor, na predlog Vatikana, slučaj kardinala Stepinca spustio na nivo srpsko-hrvatskog prebiranja po prošlosti, saradnja SPC i RKC biće na probi već 6. juna, kada u Sarajevo dolazi papa Franja. Zbog najave da će ga u glavnom gradu BiH pozdraviti delegacija SPC od 54 članova sa episkopom zahumsko-hercegovačkim Grigorijem na čelu, na društvenim mrežama kruže pozivi na organizovani bojkot sveštenika koji budu pozdravili papu. Da li će patrijarh morati da odgovara na nova pisma?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari