Dijalog Beograda i Prištine trebalo bi da počne najkasnije za dve nedelje, pošto su na Kosovu formirane nove vlasti nakon izbora u decembru, a premijer Hašim Tači imenovao svoju zamenicu Editu Tahiri za šeficu pregovaračkog tima. Tahiri će se za stolom sedeti naspram šefa beogradskog tima za razgovore sa Prištinom, Borislavom Stefanovićem, kojeg je na tu funkciju, pre mesec dana, imenovala Vlada Srbije.


Izbor Edite Tahiri analitičari i u Prištini i u Beogradu vide gotovo isto – smatraju da se Tači odlučio za osobu po volji Brisela i Vašingtona. Veruje se i da je Tači imenovao upravo Editu Tahiri ne bi li na taj način pokušao da povrati ugled u svetu, nakon izveštaja Dika Martija o trgovini organima na Kosovu i njegovom povezanošću sa celim slučajem.

Pogled na iskustvo i obrazovanje predvodnice kosovskog tima za razgovore sa Srbijom, odaje da su u toj ličnosti obuhvaćeni svi neohodni elementi sadržaja predstojećeg dijaloga. Tahiri je stekla diplomu mastera u oblasti javne administracije na univerzitetu u Harvardu, kao i sertifikat iz javne politike i menadžmenta, takođe na harvardskom univerzitetu, 2002. Stipendista je programa Fulbrajt, istraživanje u izgradnji države, na američkom univerzitetu Džon Hopkins, od 2007. godine. Diplomac je Koledža za međunarodne i bezbednosne studije Evropskog centra za bezbednosne studije u Nemačkoj od 2003. Diplomirala je Elektroniku i komunikacije na prištinskom univerzitetu, 1980. a postidplomske Studije digitalnih telekomunikacija, Univerziteta iz Eseksa u Velika Britanija, okončala 1983.

Ako se ima u vidu da se izbor Edite Tahiri tumači i kao Tačijeva poruka da sa njom u dijalogu Kosovo neće izgubiti simbole nezavisnosti, ali i da će teme razgovora, kako obe strane ističu, biti prvenstveno tehnička pitanja u oblasti telekomunikacija i vazdušnog saobraćaja, rasvetljavanja sudbine nestalih osoba i katastar, čini se da je Edita Tahiri više nego kvalifikovana u zastupanju interesa prištinske strane. Ona je, dodajmo i to, kao najbliža saradnica Ibrahima Rugove učestvovala na pregovorima u Rambujeu, a nakon toga i u pregovorima o statusu, uoči jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova, pre tri godine.

Naspram Tahiri u predstojećem dijalogu, sedeće Borko Stefanović, diplomac Pravnog fakulteta, potom advokatski pripravnik, zaposlen 2001. preko konkursa u Ministarstvu spoljnih poslova. On je 2003. otišao u Vašington, u ambasadu tadašnje SCG, gde biva zadužen za lobiranja u Kongresu. Iako obrazovanje i iskustvo ne moraju imati presudan uticaj pre početka dijaloga Beograda i Prištine, čini se da je Kosovo u prednosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari