Haradinaj pred sudom 1

Ramuš Haradinaj podneo je neopozivu ostavku na funkciju predsednika kosovske vlade nakon što je dobio poziv da svedoči pred Specijalnim sudom u Hagu u svojstvu osumnjičenog za ratne zločine.

Na taj način bivši komandant Oslobodilačke vojske Kosova umnogome je ponovio scenario iz 2005, kada se povukao sa mesta premijera i dobrovoljno predao Hagu, koji ga je teretio za zločine protiv čovečnosti i kršenje prava i običaja rata.

U međuvremenu, Tribunal je dvaput – 2008. i 2012. godine, oslobodio Haradinaja svih optužbi, što je učinjeno pod veoma sumnjivim okolnostima, budući da su mnogi svedoci optužbe odustali od svedočenja.

Sudski poziv dosadašnjem kosovskom premijeru i njegovo povlačenje s kormila vlade može se dvojako tumačiti. Prema prvoj verziji, Haradinaj je kažnjen za neposlušnost koju je pokazivao mesecima unazad, odbijajući da ukine takse na robu iz Srbije i BiH, što se smatra glavnim preduslovom za povratak Beograda i Prištine za pregovarački sto. Istovremeno, otvoreno je krivio zvanični Brisel za način vođenja pregovora o Kosovu i tvrdo zastupao stav, za razliku od kosovskog predsednika Hašima Tačija, da nikakva „korekcija granica“ kao rešenje za kosovski problem nije prihvatljiva.

U tom kontekstu, očekuje se da će privremeno sklanjanje Haradinaja s političke scene olakšati dogovor predsednika Srbije Aleksandra Vučića i Tačija nakon oživljavanja dijaloga na jesen.

S druge strane, odlazeći kosovski premijer mogao bi da profitira od aktuelne situacije. NJegova poruka da ide u Hag da „brani čast albanskih boraca“ već mu je donela značajne političke poene među „jastrebovima“ u redovima kosovskih Albanaca, pa je moguće da će dobiti novi premijerski mandat na prevremenim izborima, što bi „pomrsilo konce“ Vučiću i Tačiju, ali i Samoopredeljenju, koje priželjkuje da dobije ključnu ulogu u formiranju nove vlade.

U svakom slučaju, zvuči kao naučna fantastika da će se Haradinaj duže zadržati u Hagu, i verovatno će se ponovo vratiti u Prištinu u trijumfalnom stilu, kao što se desilo u novembru 2012.

Nije slučajnost što je predsednik Vučić nakon objavljivanja vesti o povlačenju Ramuša Haradinaja u Beograd na konsultacije pozvao člana Predsedništva BiH i bivšeg predsednika Republike Srpske Milorada Dodika. U diplomatskim krugovima se, naime, uveliko spekuliše da bi Srbija na eventualno ujedinjenje Kosova i Albanije mogla da odgovori ujedinjenjem sa RS, ma koliko se Zapad „mrštio“ na takvu opciju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari