Ivanićev poziv 1

Odnosi u trouglu Beograd – Zagreb – Sarajevo daleko su od poželjnih, a teško da se može reći i da su dobri.

Nerešena pitanja, zapaljiva retorika, iznenadni jednostrani potezi, uz poruke mržnje i dalje su ispred iskrene saradnje, stabilizacije regiona i gradnje poverenja. Dugačak je spisak onog što kvari bilateralne odnose triju država. To se, naravno, čini na zadovoljstvo političke vrhuške u sve tri države, a vlastodršcima omogućava da drže na okupu svoje biračko telo.

Kao da nije važno što su, koliko god razbijene i uništene privrede, upućene jedna na drugu, što su porodične i ljudske sudbine isprepletane, što je nemoguće neka pitanja rešavati bez onog drugog i trećeg. Iako je od raspada Jugoslavije i ratnih sukoba prošlo dosta vremena, a u međuvremenu Hrvatska postala članica EU i NATO, što značajno umanjuje rizike od ratnih sukoba, ipak ovaj prostor je i dalje trusan. Ne treba trošiti prostor na objašnjavanje kako se svaka tenzija u Bosni i Hercegovini preliva preko granica i kako svako zatezanje na relaciji Srbija – Hrvatska neminovno diže temperaturu u BiH.

Zato je važan svaki potez koji doprinosi smanjenju tenzije, svaki poziv koji ide u tom pravcu. Tako treba vrednovati i nedavnu izjavu Mladena Ivanića, predsedavajućeg Predsedništvu BiH, koji smatra da bi bilo dobro da se u relativno kratkom roku organizuje trilateralni sastanak predsednika i premijera Srbije, Hrvatske i BiH, posvećen relaksaciji političkih odnosa. On smatra da bi takav sastanak dao izuzetno pozitivne rezultate, ne za svaku zemlju pojedinačno, nego za region u celini. U njegovoj oceni još je naglašeno da su odnosi BiH i Srbije na nepotrebno nižem nivou, od onih na kojem bi trebalo da budu, i da su opterećeni napadom na Vučića prošle godine u Srebrenici i otkazivanjem posete Tomislavu Nikoliću zbog privođenja Nasera Orića.

Upadljivo je, međutim, da je izostala pozitivna reakcija na ovakvu Ivanićevu inicijativu. I u samoj BiH, u kojoj je za bolje odnose na relaciji Sarajevo – Beograd važan stav bošnjačke političke elite, Ivanićeva inicijativa je prećutana. Slična tišina je i u Hrvatskoj. Od predsednika Srbije smo pak čuli žal što ga niko nije pozvao u Sarajevo, ali ne čusmo da je govorio o potrebi relaksacije odnosa između tri države. Da je kojim slučajem Ivanić opleo po Bošnjacima, Hrvatima i Hrvatskoj i po eliti iz Beograda, ne bi se moglo živeti od reakcija. Poziv na relaksaciju odnosa ne donosi profit kod birača koji jedini i trpe štetu. Teško će se to promeniti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari