Izbori na podešavanje 1

Praznik demokratije, izbori, glasanje, izjašnjavanje građana ili podanika, takmičenje za prvu i drugu pratilju već poznate liste pobednice, nazovite to kako hoćete, ali u nedelju, 21. juna, u Srbiji će na 8.386 mesta (u opštinama, mesnim zajednicama, školama, obdaništima….) biti postavljene providne kutije zapečaćene voskom oko kojih će sedeti i „čuvati“ ih više desetina ljudi koji bi trebalo da budu garant da će listići, sa zaokruženim brojem od jedan do 22, koje će u te kutije ubacivali građani biti pošteno izbrojani.

Da li će to tako i biti, zavisi koga pitate. Vlast je, čini se, spremna krvlju da potpiše regularnost, dok opozicija koja je pozvala građane da u ovoj predstavi ne učestvuje, zna da nikakve regularnosti tu neće biti osim ispunjavanja izborne forme i postavljanja izbornih kulisa.

Ako ne verujemo opoziciji i njenim procenama, trebalo bi verovati posmatračima, stranim i domaćim, koji nemaju interesa da stanu na bilo čiju stranu.

Ipak, misije stranih posmatrača biće malobrojne jer je u Srbiji i dalje aktivan virus, pa predstavnici OEBS i Evropskog parlamenta ne žele da rizikuju zdravlje svojih eksperata.

Vlast u Srbiji pak smatra drugačije, pa ih broj zaraženih od oko 100 iz dana u dan apsolutno ne uznemirava, iako se očekivalo da će se epidemija smiriti.

Ostaje da se vidi šta o virusu sada misle građani i koliko ga se plaše. Hoće li pohrliti na mesta za glasanje, kako ih vlast poziva obećavajući sve mere zaštite, ili će ostati kod kuće po savetu onih koje ovaj događaj ne zanima.

A ne zanima ih jer su mediji sa nacionalnom frekvencijom, potpomognuti tabloidima, na strani vladajuće garniture, a javni servis slep na sve afere vlasti i bez prostora za kritiku.

Uz to, opozicija u bojkotu ukazivala je da praksa prinude, pritiska i ucene građane da svoj glas moraju dati vladajućoj stranci sveprisutna i praćena zloupotrebom javnih funkcija. U takvim okolnostima fer nadmetanje, po njihovom sudu, nije moguće.

U svakom slučaju na dve stvari će se u nedelju posle 20 sati obratiti posebna pažnja.

Na broj izašlih i na one liste koje će ući u Skupštinu Srbije. Neke procene kažu da će vlast obe stvari, pa i podršku sebi, podesiti taman tako da njoj odgovara, sve simulirajući parlamentarni pluralizam.

Izlaznost će, pretpostavlja se, biti onolika da opozicija ne bude zadovoljna, ali da vlasti omogući legitimitet.

Dok će broj onih koji će preskočiti sniženi cenzus od tri odsto zavisiti od toga koliko će pobednička partija proceniti da joj odgovara da ima poslanika koji joj „oponiraju“ u Skupštini, a da ne ugrozi svoju samostalnu dvotrećinsku većinu kojoj teži.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari