U proteklih godinu dana bili smo svedoci više spontanih organizovanja građana u cilju rešavanja nekog problema, sa kojim država nije bila u stanju da se uhvati u koštac. Akcija je bilo raznih – od pomoći ugroženima od poplava, ukazivanja na dilere droge, protesta zbog nerešenih ubistava…


U majskim poplavama najviše se videla solidarnost i empatija građana Srbije. Prikupljali su pomoć, apelovali, pružali prenoćište onima koji su u bujicama ostali bez svega. Nemali broj njih je danima i noćima pomagao u evakuisanju. Ovakva organizovanost, pre svega putem društvenih mreža, ali i spremnost da se drugom pomogne u nevolji, u tolikoj meri i u tolikom broju, iznenadila je i nas same. Građani su rame uz rame sa vojskom i policijom sprečili ogromnu katastrofu i ublažili postojeću, jer nema te ljudske sile koja je mogla protiv prirode.

Nije to jedina samoinicijativna akcija građana. Bilo ih je još, ali se one znatno razlikuju od ove majske. Jedino zajedničko je – pomoć policiji. Podsticaj da reši neki slučaj, pa čak i rešavanje istih. Setimo se Udruženja građana „Sveti Sava“ iz Lazarevca. U više navrata su preko fejsbuka objavljivali spiskove dilera droge u njihovom mestu. Kažu, dosta im je bilo da gledaju kako se narkotici prodaju deci ispred škole, pa su uzeli stvar u svoje ruke. Kad već policija nije. A da su njihove informacije bile proverene i verodostojne, potvrdila je i policija hapšenjem osumnjičenih.

U potrazi za nestalom Tijanom Jurić takođe se uključila čitava Srbija. Ne samo građani Bajmoka koji su je danima tražili, već svi oni koji su podelili njenu sliku putem društvenih mreža, apelujući za svaku informaciju. Policija je rešila slučaj za 13 dana, ali pitanje je da li bi akcija MUP-a bila sprovedena tako munjevito da čitava javnost nije bila uključena. Jer, postoji bezbroj sličnih a nerešenih slučajeva…

Poslednji u nizu, koji je ponovo pokrenuo solidarnost i potrebu da se pomogne, jeste potraga za famoznim „kantrimenom“ kojim je na Brankovom mostu ubijen Luka Jovanović (21). Kada je policija, čini se, digla ruke od potrage za ubicom, građani su se putem društvenih mreža ponovo organizovali i otišli na most da pruže podršku Lukinom ocu, koji traži pravdu za sina. I urodilo je plodom, policija se aktivirala i nastavila sa istragom.

Ma koliko ovakve spontane, građanske inicijative bile za pohvalu, jer pokazuju solidarnost, empatiju i spremnost da se pomogne drugome, vlast bi ipak trebalo da se zabrine, jer nije na građanima da rešavaju probleme za koje su zaduženi (i plaćeni) državni službenici.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari