U Srbiji su od početka godine ubijene 24 žene. Ovaj podatak nije saopštila neka od državnih institucija, već mreža nevladinih organizacija Žene protiv nasilja, koja je do cifre došla – prebrojavanjem u novinskim člancima. Država je donošenjem zakona definisala nasilje nad ženama kao društveni problem, ali su podaci o ubistvima i dalje objedinjeni.

A zašto je bitno da se ta praksa promeni? Zato što su motivi ubistava muškaraca i žena drugačiji i samim tim bi i strategija na prevenciji zločina trebalo da bude različita. Dok su ubistva među muškarcima najčešće motivisana neraščišćenim računima i kriminalnim obračunima, žene su u najvećem broju ubijene zbog ljubomore. U skoro 80 odsto slučajeva ubice su sadašnji i bivši partneri i supružnici, ali i očevi i sinovi. Ne postoje precizni podaci o tome da li je nasilje nad ženama u porastu, jer istraživanja pokazuju da svega 16,8 odsto žena prijavljuje nasilje.

I dok je Klara Cetkin pre gotovo jednog veka pokrenula borbu za jednaka prava među polovima, u Srbiji je, prema zvaničnim podacima, stopa nezaposlenosti žena veća u odnosu na muškarce. „Slabiji“ pol u proseku ima 15 odsto nižu zaradu u odnosu na „jači“ i duže čeka na posao. Posebno je poražavajuća činjenica što su žene posle razvoda više izložene siromaštvu, jer uglavnom one izdržavaju decu. Znatno manji broj žena poseduje stanove za razliku od muškaraca, jer kod nas još vlada običajno prava da se nekretnine prepisuju – sinovima. Svi ti razlozi, uz uvreženo mišljenje da je žena koja se razvede po prirodi neuspešna, obeshrabruju ih da napuste nasilnike.

Žene su se u proteklih 100 godina izborile za pravo glasa, jednako obrazovanje i pravo na rad. Ipak, emancipacija nije uklonila uvreženo mišljenje da pored određenog broja sati provedenih na poslu, u kući mora da bude dobra majka, supruga i domaćica. Emancipovani muškarci koji će svojim partnerkama pomoći u kućnim poslovima kod nas su još retkost. Nasilnika, očigledno, ima znatno više. Pitanje je kako pomoći ženi, u Srbiji, u 21. veku?

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari