Kineski bauk 1

Institut za bezbedonosne studije Evropske unije, zvanična agencija EU, objavio je pre nekoliko dana zanimljiv članak „Balkanska korupcija: Kineska konekcija“ o korupcionaškoj aferi koju je otkrila nova vlada Zorana Zaeva vezanoj za izgradnju autoputa u Makedoniji koji je trebalo da gradi jedna kineska kompanija, a finansira kineska državna banka.

Zanimljivost članka ne leži toliko u razotkrivanju afere koja navodno košta državu 155 miliona evra, jer niti je po nečemu izuzetna na ovim našim prostorima, niti su se autori preterano udubljivali u rasplitanje tokova novca i razotkrivanje učesnika.

Umesto toga oni upozoravaju da „primer BJR Makedonije ukazuje na kineski model ulaganja u infrastrukturu na Zapadnom Balkanu i moguće je da skrene pažnju na slične probleme u koji se u budućnosti mogu pojaviti u zemljama gde počinju kineski projekti“. Oni ukazuju na zaključene kineske infrastrukturne ugovore sa Srbijom u vrednosti 5,5 milijardi evra, zatim u BiH, Crnoj Gori, Makedoniji itd. predstavljajući ih kao problem, umesto kao rešenje ogromnih infrastrukturnih nedostataka u ovom regionu.

Zanimljiva je i generalizacija kineskih investicija kao koruptivnih, posebno imajući u vidu ogromne korupcionaške skandale npr. najvećih nemačkih kompanija u Grčkoj ili neke od investicija u Srbiji, kao prodaje Sartida US Stilu gde predistražni postupak na osnovu izveštaja Saveta za borbu protiv korupcije traje već 13 godina ili prodaje NIS-a ruskom Gaspromu direktnom pogodbom ili zacrnjeni ugovor države i Fijata. Na kraju, prema izveštajima Evropske komisije, ekonomiju EU korupcija godišnje košta 120 milijardi evra, pa opet niko ne spori korist od EU investicija niti ih naziva koruptivnim.

Možda će pre biti da nemoćna da parira ogromnoj finansijskoj moći Kine i njenih državnih i paradržavnih kompanija, EU pokušava na drugi način da barem uspori širenje uticaja duž Puta svile. Ovaj posao im neće biti nimalo lak jer s jedne strane zemlje u ovom regionu su gladne investicija, infrastrukturno siromašne, a Kinezi prepuni novca, nimalo osetljivi na društveno uređenje i bez političkih uslova spremni da zaposle svoje kompanije i otvore put za kinesku robu do Zapadne Evrope baš ovuda. S druge strane, šargarepa koja je tako dugo radila, članstvo u EU, posle toliko vremena gubi snagu. Ako hoće da ostane ubedljivo najznačajniji igrač u ovom regionu EU će morati da šargarepu učini malo stvarnijom i da pokrene investicioni ciklus na Zapadnom Balkanu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari