Litijumašenje sa Čarobnog brega 1foto (BETAPHOTO/AMIR HAMZAGIĆ/DS)

Izjava predsednika Srbije da je u Davosu imao težak razgovor sa predstavnicima Rio Tinta, zatim da je neophodno više javne rasprave o tome da li projekat da se nastavi i da je moguća tužba ove kompanije zbog Jadra, ponovo je uzburkala javnost u Srbiji, pre svega kod ekoloških aktivista i pokreta.

Oni listom ističu da nije na Vučiću ni da spominje Rio Tinto i litijum, a kamoli da pregovora sa nekim o tome, jer time po ko zna koji put izlazi iz svojih ustavnih ingerencija.

Potom, da on praktično dezavuiše odluke Vlade Srbije i premijerke, šta god o njima mislili, jer je njen kabinet ukinuo projekat „Jadar“, a komentarišući izjavu Vučića da bi Rio Tinto mogao da tuži Srbiju kažu da je to prazno „plašenje“.

Podsećaju i da između ove kompanije i Srbije nije potpisan nijedan ugovor, pa ta kompanija nema ni osnov za tužbu.

Međutim, setivši se svih izjava predsednika Srbije o litijumu, pogotovo onih da se on veoma kaje što se ustuknulo ispred demonstranata i batalio projekat, ne može se sporiti to da naš „samodržac“ zna nešto više od stručne javnosti o tome, odnosno da su ipak u igri neki tajni ugovori ili obećanja iz vlasti zarad koristi na drugim stranama.

Drugo i verovatnije tumačenje ovih poteza Vučića na švajcarskom Čarobnom bregu jeste to da srpska vrhuška nikad nije iskreno odustala od „litijumašenja“, znajući koliki je novac u igri, ukoliko se potrude za navođenje rudarskih megamilionera na našu vodu.

A to što bi se jadarske, podrinske i ostale vode zagadile nusproduktima prljavih i bezbednosno opasnih tehnologija, pokazalo se nebitno u svemu za 11 godina SNS vlasti.

Dovoljno je pogledati stanje u Boru, Smederevu, Obrenovcu, ali i u celoj Srbiji koja je po zagađenosti vazduha, voda i zemljišta postala svetska parija.

I gde se radnici i građani truju isparenjima amonijaka, lepkova i svakojakih opasnih supstanci, dok inspekcije gotovo ništa ne rade, niti ima sudskih epiloga protiv odgovornih.

Zbog svega toga ne treba sumnjati da pred građanima i aktivistima stoji teška borba ne bi li se Srbija spasla opasnih i prljavih tehnologija, megagradnje i uništavanje životne sredine po receptu naprednjačkih tajkuna, a zarad ličnog profita za njihovu decu.

Tako se i poslednji Vučićev kambek može tumačiti kao „novo kuvanje žaba“ koje trebaju da budu nesvesne budućeg stradanja u Srbistanu.

A njihov pogled na ekologiju je jednostavan – nema toga što pare ne mogu da omoguće, pa ako ovde sve bude zatrovano, eto nama čistog vazduha na Čarobnom bregu i bleštavog snega za Belić Sneška.

Šargarepa će im biti u milionskim iznosima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari