Lovac u NATO 1

„Kada je reč o Parlamentarnoj skupštini NATO, šef delegacije biće Dragan Šormaz, koji je nedavno uhvaćen u krivolovu na prepelice, što je on negirao“.

Ovako doslovno glasi rečenica na sajtu čitanog dnevnog lista, objavljena letos, kada su u Skupštini Srbije formirane delegacija poslanika za međunarodne organizacije. I u prethodnom sazivu Šormaz je bio zadužen za saradnju sa Severnoatlantskom vojnom alijansom, zbog čega je na patriotskim sajtovima prozivan da je glavni organizator NATO događaja u Srbiji. Te da na tom planu opasno konkuriše Jeleni Milić i CEAS-u.

Možda su i šale na račun toga što je Šormaz na čelu i Lovačkog saveza, pa i po tom osnovu može da sarađuje sa NATO, dobar način da se priđe ovoj temi. Jer, kako drugačije posmatrati slike članova delegacije Skupštine Srbije sa NATO samita u Istanbulu, na kojima su istaknuti naprednjački jastrebovi. Odnosno oni poslanici koje biste pre očekivali da vidite u grupi prijateljstva sa Rusijom – uostalom, jedan od njih Vladimir Đukanović je 2014. bio posmatrač na izborima u Donjecku. Tvrdio je tada kao građanin, a ne u svojstvu člana SNS.

Sada je Đukanović rekao za Danas da jeste anti-NATO raspoložen, ali da je u delegaciji kako bi stekao iskustvo kako se razmišlja u Alijansi, te da je i tamo bilo i drugih protivnika ovog vojnog saveza. Možda je ovaj događaj dobro ogledalo kako u politici Srbije funkcionišu za i protiv u istoj politici i u istim političkim ličnostima. Tako je moguće istovremeno govoriti i da je NATO bombardovao Srbiju i da je NATO glavni saveznik Srbije na Kosovu koji štiti bezbednost srpskih građana i manastira.

Kao što nije moguće da u delegaciji pri NATO paktu bude slučajno neko ko se u to nešto razume, neki bivši oficir ili vojnik, koji za razliku od Đukanovića i Šormaza već ima profesionalno iskustvo po vojnim i bezbednosnim pitanjima. Kao što, uostalom, nikome u javnosti nije poznato da li u ovoj zemlji Vojska Srbije ima neke procene i stavove u vezi odnosa prema NATO i prema Rusiji i ODKB, a ne samo Šormaz, Đukanović i ostali… To što se tiho priča da je sam oficirski kadar podeljen – da je viši za Rusiju, a niži za NATO, nema nikakav tretman ni obične čaršijske glasine. Pošto, u zemlji Srbiji, kao što je poznato, svi se razumeju najbolje u tri stvari – fudbal, medicinu i politiku, a pod ovo poslednje potpada i pitanje vojne neutralnosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari