(Ne)bezbedne škole 1

Vrtoglavi porast broja zaraženih virusom korona nije zaobišao ni škole, mada nadležni i dalje ubeđuju javnost da su obrazovne ustanove najbezbednija mesta.

Da se broj obolelih đaka i nastavnika iz dana u dan povećava jasno je svakome ko ima školsko dete ili je zaposlen u školi, ali nije jasno zašto to negiraju predstavnici vlasti.

Nekoliko dana pre nego što će premijerka saopštiti da u Srbiji ima svega stotinak potvrđenih slučajeva zaraze među osnovcima i srednjoškolcima, u medijima su objavljene višestruko veće cifre, a epidemiolog Predrag Kon je saopštio da je samo u prestonici korona virus ušao u više od 200 obrazovnih ustanova.

Pošto su škole dužne da svakodnevno izveštavaju nadležne o broju učenika i zaposlenih koji izostaju sa nastave, zašto se ti podaci kriju, ako je procenjeno da su škole bezbedne?

Umesto toga, novi ministar prosvete nastavio je utabanim putem prethodnika tvrdeći da razloga za zatvaranje škola nema i da su škole apsolutno spremne za onlajn nastavu.

Ukoliko jesu, zašto je onda uopšte razmatrana ideja da se prinudni jesenji raspust produži i zašto će na dnevnom redu Kriznog štaba biti predlog da se na zimski raspust ide već 19. decembra i da se đaci odmaraju čitavih mesec dana?

Pošto je obrazovni sistem spreman za rad na daljinu, zar nije logično da se škole u kojima je epidemija buknula ili će buknuti prebace na onlajn rad, da se tamo gde nema mnogo zaraženih radi kao i dosad, a da se na raspust ide kako je i planirano školskim kalendarom?

Ako je najveći domet nastave na daljinu to što su unapred snimljeni TV časovi za narednih mesec dana, onda je razumljiva bojazan da bi zatvaranje škola nanelo novi udar ionako okrnjenom đačkom znanju tokom drugog polugodišta prošle školske godine.

Umesto da su iz toga izvukli pouke i obezbedili tehničke uslove za „živu“ komunikaciju učenika i nastavnika u slučaju prelaska na onlajn rad, što je najmanje loše rešenje, nadležni su nastavili da forsiraju TV nastavu.

Već sad se pokazalo da je primena takozvanog kombinovanog modela potpuna propast.

Oni koji bi hteli da uče, suočavaju se sa velikim problemom da im neki nastavnici samo mejlom isporučuju gradivo koje moraju sami da savladaju.

Ostaje da se vidi da li će vlast, kao u martu, podleći pritisku javnosti i zatvoriti škole ili će takvu odluku doneti na osnovu utemeljenih dokaza da su životi učenika i zaposlenih ugroženi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari