Njujork, Njujork 1

Detalj koji najpre pada u oči u kontekstu učešća Srbije na ovogodišnjem zasedanju Generalne skupštine UN jeste odsustvo predsednika države Aleksandra Vučića sa tog planetarno važnog skupa, što su predstavnici diplomatskih krugova protumačili kao Vučićev namerni bojkot u iščekivanju „bolje ponude“ Zapada za rešavanje kosovskog problema, s obzirom da je nezadovoljan zbog odbijanja Velike Britanije i Nemačke da pristanu na eventualno razgraničenje Beograda i Prištine.

Umesto Vučića, „tim“ Beograda u Njujorku je ove sedmice predvodila premijerka Ana Brnabić, a u delegaciji je bio i šef diplomatije Ivica Dačić.

Brnabić i Dačić su imali niz odvojenih susreta na marginama skupa, od čega su, nesumnjivo, najznačajniji razgovori sa predstavnicima američke administracije, koja će, očekuje se, imati ključnu ulogu u „završnom činu kosovske drame“. Premijerka je, između ostalog, prisustvovala tradicionalnom prijemu koji predsednik SAD organizuje za učesnike Generalne skupštine, fotografisala se sa Donaldom Trampom i njegovom suprugom Melanijom, i prenela pojedinim srpskim medijima da joj je Tramp kazao kako su „Srbi dobar narod“. Dvoje srpskih zvaničnika razgovarali su i sa pomoćnikom državnog sekretara SAD Vesom Mičelom, smatranog zvezdom u usponu na „političkom nebu“ Vašingtona, odnosno „Trampovim specijalcem za Balkan“, dok je Dačić nastavio svoju „diplomatsku ofanzivu“ u okviru koje se susreće sa predstavnicima „nesvrstanih“ i ostalih država koje ne priznaju nezavisnost Kosova.

Dok se sastanci srpskih zvaničnika sa svetskim političarima u Njujorku mogu smatrati uspešnim, imajući u vidu teme i „format“ sagovornika, „dnevnopolitičke“ izjave Brnabić i Dačića o opoziciji i delegaciji Prištine koja „sedi na hoklicama“ po hodnicima UN predstavljaju „autogol“. Ujedinjene nacije ne treba da budu „pozornica“ za razračunavanje sa političkim neistomišljenicima, već mesto za što bolju promociju interesa jedne države. Ista primedba može se uputiti na adresu Prištine, čiji predstavnici – od Hašima Tačija, preko Ramuša Haradinaja i Bedžeta Pacolija, do Kadrija Veseljija, neretko šalju krajnje „otrovne strelice“ na račun Beograda, osmišljene da bi se „ugasili“ požari na kosovskom „terenu“.

Mada i Beograd i Prištine uporno tvrde da im je stalo do „potpune normalizacije“ odnosa, pričom o „hoklicama i stolicama“ u UN neće daleko odmaći na trnovitom putu postizanja tako željenog pravnoobavezujućeg sporazuma. Istovremeno, krajnje je vreme da Ujedinjene nacije na delu, a ne samo na rečima, pokažu da se zalažu za uspostavljanje pravednijeg svetskog poretka. U suprotnom, ova svetska organizacija ubrzo će izgubiti svrhu postojanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari