Pakt protiv "narastajuće snage" 1

Enver Hodžaj, zamenik predsednika Vlade Kosova uzburkao je političke strasti, izjavom zagrebačkom Večernjem listu da je „u Hrvatskoj, Makedoniji i Crnoj Gori razgovarao o osnivanju pakta protiv Srbije“.

Hodžaj veruje da „ideja velike Srbije nije umrla“ i da je Srbija glavni remetilački faktor u ovom delu Balkana. „Kad ne izaziva krizu sa Kosovom, onda je izaziva sa Hrvatskom, Makedonijom ili Crnom Gorom“, rekao je Hodžaj, dodajući da EU „pogrešno čita situaciju“ i da je u najvećoj opasnosti BiH. „Srbija nikada nije odustala od pripajanja Republike Srpske. To su u nekoliko navrata izjavili i njihovi visoki zvaničnici. Za razliku od BiH, Kosovo je u daleko boljoj poziciji jer 90 odsto stanovništva na Kosovu su Albanci. Imamo alternativu jer nam je susedna zemlja Albanija“, rekao je Hodžaj, navodeći da „kada Vučić govori o severu Kosova, on misli na Republiku Srpsku“.

Očekivano, na Hodžajeve reči ekspresno su usledile i još stižu reakcije zvaničnog Beograda. Potpredsednica Vlade Srbije Zorana Mihajlović izjavila je da je Hodžajeva izjava „sramotna“. „Svi treba da znaju da Srbija vodi miroljubivu, pre svega odgovornu politiku. Predsednik Vučić i rukovodstvo Srbije žele mir u celom regionu“, rekla je Zorana Mihajlović za RTS. Ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović je Hodžajeve izjave nazvao „neprijateljskim aktom“ protiv Srbije i njenih građana. Stefanović ne razume zašto bi se Srbija našla na meti nekakvog regionalnog saveza, s obzirom da se trudila da sa svima razvija dobrosusedske odnose. „Trudimo se da jačamo svoju zemlju i nikoga ne ugrožavamo. Ne damo da nas gaze i borimo se za svoje interese“, rekao je Stefanović i dodao da su navedene države „uplašene narastajućom snagom Srbije“, koja je najjača u regionu.

U vreme pisanja ovog teksta, još nisu stigle potvrde, demanti, objašnjenja ili reakcije zvaničnika pomenutih država sa kojima bi Hodžaj da pravi pakt protiv Srbije. Iz Zagreba, Skoplja, Podgorice -muk za sada, ali će verovatno biti nekih izjava. Da li je Srbija glavni remetilački faktor na prostorima bivše Jugoslavije? Ili faktor mira i stabilnosti? Odgovor na ta pitanja, svakako da zavisi od više činilaca, pa i toga iz kog dela nekada zajedničke zemlje stiže. Srbija zvanično vodi dobrosusedsku politiku, ali pojedini njeni zvaničnici često svojim izjavama dovode u pitanje takvu politiku. Nisu ni samo izjave problem. Ne treba se onda čuditi što u Sarajevu, Podgorici ili Skoplju postoje sumnje u zvanično proklamovanu politiku Beograda. Nije, međutim, dobro da se na ovim prostorima stvaraju paktovi protiv bilo koga. Nije to dobro za region. Neprijatelj mog neprijatelja ne mora automatski da bude moj prijatelj, a koalicije dve strane protiv treće ne donosi dugoročno nikome ništa dobro. Ali, šta reći na Stefanovićevu konstataciju o „narastajućoj snazi Srbije“?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari