Patriotski mišići za  unutrašnju upotrebu 1

Sad već po ustaljenoj tradiciji, prvo je prošle sedmice štampa u Prištini objavila osnovnu vest, pa je tek pet dana kasnije zvanični Beograd spinovao.

„Predstavnici zapadnih sila – Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije, Francuske, Nemačka i Italije – sastali su se u Vašingtonu kako bi razgovarali o modalitetima kosovsko-srpskog dijaloga koji bi mogao da bude zaključen konačnim pravno obavezujućim sporazumom do kraja ove godine… Zapadne diplomate složile se da je loš dogovor gori od toga da nema dogovora. Lošim sporazumom se smatra podela Kosova i omogućavanje stvaranja Republike Srpske na Kosovu“, glasi vest.

Beogradska spin razrada objavljena u polutabloidu preko cele naslovne glasi da su „SAD i Zapad poslali plan, Vučić ćuti“. Plan je u obliku „non pejpera“ sa pomenutog sastanka zemalja Kvinte (Petorke) u Vašingtonu. I potom kreće lavina – te utisak da je predlog nešto bolji nego što su to raniji, ali i dalje nepovoljan, te šta ako ponovo budu uvedene sankcije Srbiji, te da li je to plan, ili su načela i principi, te sve je poluzvanično… Sledeći osnovni zakon spina, da ste na brvnu nasred bujice i da morate da vrtite ako nećete da padnete u hladnu vodu nečitanosti, mediji šire dalje „Petorku bez papira“.

To što apsolutno ne postoji nijedan novi, u dosadašnjem političkom toku, nepoznat element u toj priči, nebitno je. Važno je samo da postoji asocijacija na prošla vremena kada je Srbija bila izložena pritiscima Zapada, a nazivi Kvinta, Kontakt grupa i slično služili kao drugo ime za te pritiske…

Ali, najbitnije u celoj stvari jeste tajming. Mada ima iskrenih učesnika političkog života koji su se pitali da je spin namenjen domaćem, ili možda ipak, stranom javnom mnjenju, jer su se u isto vreme pojavili tekstovi o Vučiću u „velikim“ glasilima poput Njujork tajmsa ili Juronjuza, odgovor je samo jedan. To je priča isključivo za javno mnjenje Srbije. Oči javnog mnjenja trebalo je odvratiti ne od samita EU – Zapadni Balkan u Sofiji, nego od kontradiktornosti u beogradskoj spoljnoj politici. Kontradiktornost je u tome da ona građanima Srbije stalno pokazuje patriotske mišiće, ali ih pomno sklanja kada ide napolje. Tako je i sada „Petorka“ trebalo da u senku baci protivljenje Španije da Brisel, pardon predsedavajuća EU Bugarska, organizuje događaj tako širokog formata, na kome je Kosovo tretirano kao država u punom kapacitetu. I da je, dok je Španija pokušavala da se pobuni, Srbija iskazala potpunu dobru volju šaljući i predsednika i premijerku. Što je najgore, takav pristup politički je ispravan – Vučić i Brnabić nisu vlast u zemlji snage i pozicije jedne Španije, ali je zlo u tome što naši zvaničnici brutalno nastoje da zavaravaju svoj narod. I da ga ponižavaju ciničnim izjavama da rodoljubi u Srbiji ne bi sedeli na -15 stepeni u nekom novom ratu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari