Pomračenje državnih preduzeća 1

Privredna društva u kojima država, pokrajina ili lokalna samouprava ima većinski udeo u osnivačkom kapitalu ili je većinski akcionar…

, mogla bi da budu izuzeta od obaveze da odgovaraju na zahteve javnosti za dostavljanje informacija od javnog značaja ukoliko Zakon o slobodnom pristupu informacija pretrpi izmene koje predviđa Ministarstvo državne uprave. To praktično znači da bi Er Srbija, Dipos, Telekom Srbija, Železnice i niz drugih državnih preduzeća dobili zakonski osnov da ignorišu pitanja javnosti.

Na ovakav korak zakonopisac se odlučio da bi, kako je rečeno u obrazloženju nacrta izmena, ispoštovao ustavno načelo jednakosti uslova poslovanja. Teza je da su preduzeća u kojima država ima većinski paket akcija diskriminisana u odnosu na privatne firme zbog toga što moraju da obelodanjuju podatke koji utiču na tržišnu utakmicu.

Ovaj argument je bušan, u prvom redu zbog toga što odredbe izmena nastoje da reše problem koji ne postoji. Naime, važeći Zakon o slobodnom pristupu informacija od javnog značaja ne obavezuje nikoga, pa ni državna preduzeća da odgovore na apsolutno sve zahteve za dostupnost informacija. Oni su obavezi samo da odgovore na ona pitanja za koje se proceni da su u interesu javnosti. U slučajevima u kojima neki drugi interes preteže u odnosu da interes javnosti da zna, preduzeća ne moraju da odgovaraju. Drugim rečima, postojeći zakon ne dozvoljava konkurenciji da zloupotrebljavajući institut slobodnog pristupa informacijama, dođe u posed neke poslovne tajne. Stoga, argumentacija ministarstva nije baš najjasnija ako se posmatra iz ugla jednakosti uslova poslovanja.

Međutim, ako ceo problem sagledamo kroz jednu drugu vizuru, stvari postaju mnogo jasnije. U proteklih nekoliko godina izbio je niz afera u čijem centru su se nalazila upravo preduzeća u kojima država ima većinski udeo. Nezakonita dodela državnih stanova preko Diposa, kontroverzan tender EPS-a za isušivanje basena Kolubare, navodno reketiranje EMS-a zbog priključivanja vetroparkova na elektromrežu, fragment je primera. Pritom su protagonisti ovih afera često bili visoki državni zvaničnici, njihove porodice i prijatelji. Izolacija ovih preduzeća od upita javnosti ne bi osujetilo izbijanje ovakvih afera, ali bi njihov broj svakako opao. Ova zakonska izmena dizajnirana je da štiti vlast, a radi na štetu građana čiji novac se koristi u društvenim preduzećima.

Kažu da je svetlost najbolje oružje protiv korupcije. Ukoliko ovakve izmene stupe na snagu u preduzećima u kojima država ima većinski udeo u vlasništvu, nastupiće mrkli mrak.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari