Vlada DS u Vojvodini odbrojava poslednje dane. Dojučerašnji koalicioni partneri okreću leđa Bojanu Pajtiću i okupljaju se oko Srpske napredne stranke stvarajući novu većinu. Sledi rekonstrukcija, čiji je ishod realno očekivati do septembra, da bi se do kraja godine održali vanredni izbori. Takav sled poteza je osmislio SNS, procenjujući da izbori u ovom trenutku nisu dobri za državu.

Jasno je bilo od samog početka vladavine naprednjaka da neće podneti koegzistenciju vladavine DS u Vojvodini. Sada je jasno da ne mogu da je podnesu ni par meseci do izbora, pa rekonstruišu vlast na svega tri meseca. Takođe, utvrdilo se kao pravilo to da je u Srbiji nemoguće biti u koaliciji, ili podržavati jednu vladajuću partiju na republičkom, a drugu na pokrajinskom nivou. Sve se preslikava, što znači upravlja se isključivo iz stranačkih centrala, a u tim centralama uglavnom dominira jedan glas.

I pre raspisivanja martovskih, vanrednih republičkih izbora, pronalaženje načina da se demokrate smene u Vojvodini, bila je tema kojom se SNS bavio u javnosti. Mahali su još tada rezultatima lokalnih izbora u dve, tri vojvođanske opštine kao jasnim pokazateljima da je DS izgubila podršku građana u Pokrajini. Volja građana u razvijenim demokratskim društvima proverava se na četiri godine, a izabrana vlast povlači poteze i sprovodi svoju politiku po unapred utvrđenoj dinamici tokom trajanja mandata. Bez namere tvrđenja da je Pokrajinska vlada Bojana Pajtića i DS imala dobar plan razvoja, odnosno da su je naprednjaci inicijativom o rekonstrukciji u tome nasilno sprečili, ipak postoji princip čija izvesnost je lako proverljiva i na bilo kom drugom primeru.

Prevarili su se, izgleda, oni koji su mislili da će smena Dragana Đilasa sa čela DS da produži život vlasti demokrata u Vojvodini. Ako su naprednjaci i slali takve signale – da im je Pajtić prihvatljiviji sagovornik za eventualnu saradnju i dogovor – to značenje više ne postoji i ne može se tako razumeti.

Iako Pajtić pokušava da zadrži koalicione partnere, pa čak u istom danu kada, recimo, LSV izađe sa saopštenjem da je rekonstrukcija vojvođanske vlasti nužnost, a Nenad Čanak oceni premijera Vojvodine kao nekoga ko vrlo loše obavlja svoj posao – on javno kaže da se nada da ga Čanak neće ostaviti. Kraj je neizbežan.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari