Potpirivanje mržnje 1

Svaki profesionalan novinar koji se nađe na licu mesta događaja itekako bitnog za javnost i društvo u celini, jedino što može i treba u tom trenutku da radi je da izveštava.

Upravo su to uradili i reporteri Danasa kada su demonstranti ušli u zgradu RTS-a. Uključili telefon i preko lajv striminga na Fejsbuku emitovali šta se tamo dešava. To su uradili i drugi novinari štampanih medija, dok je ekipa N1, s obzirom da je reč o televiziji, upalila kameru i snimala.

Kanal N1 je bio jedino mesto gde su gledaoci kraj malih ekrana mogli da vide ulazak demonstranata, opozicione lidere, policiju, i sve ono što se te noći događalo oko i u zgradi javnog servisa. Krajnje profesionalan izveštaj, bez dodatnih komentara ili kvalifikacija, prekidao je na momente snimak obraćanja ministra policije Nebojše Stefanovića i drugih zvaničnika. Ništa što se te večeri emitovalo na N1 ne može biti okarakterisano kao „licemerno“ i „skandalozno“, kao „poziv na učešće na upad u RTS“ ili „poziv na nasilje“, kako su to okarakterisali predstavnici vlasti, i režimski tabloidi koje su „dosolili“ da je reč o napadu na Vučića. Potpirivanju mržnje prema „izdajničkoj, CIA“ televiziji doprineo je i sam predsednik države Aleksandar Vučić kada je rekao da bi on mogao da sakupi 10.000 građana da opkole N1, ali neće, jer to nije civilizacijski.

Zamena teza i perfidna, agresivo-pasivna pretnja prema nezavisnim i kritičkim medijima, ovoga puta prema N1, dala je zeleno svetlo svim desničarima i Vučićevim poslušnicima da brže, jače, bolje napadnu televiziju koja je godinama označavana kao neprijateljska. Broj pretnji koje su novinari ove kuće dobijali u poslednje vreme premašio je cifru od 100 na dnevnom nivou. Sponzorisane objave fantomskih sajtova nastavile su da potpiruju mržnju i dižu ionako uzevrele tenzije u društvu. Stoga su čelnici N1 bili prinuđeni da se obrate međunarodnim organizacijama i EU, tražeći zaštitu za svoje zaposlene.

U pismu se navodi da je cilj pritisaka i kampanje da se N1 kompromituje i zastraši etiketiranjem kao antisrpska, opoziciona i antivladina televizija. „Etiketiranje javnih funkcionera redovno prate napadi na N1 u tabloidima i drugim medijima koji su pod direktnom ili indirektnom kontrolom vlasti. Svaki talas napada na N1 dovodio je do brojnih pretnji novinarima i urednicima posredstvom različitih platformi. Samo retke su procesuirane i dobile su sudski epilog“, podsetili su čelnici N1.

Ista ta država, odnosno njeni funkcioneri, sada tvrde kako se oštro suprotstavljaju napadima i pretnjama na novinare. Isti oni, koji su te pretnje inicirali i koji ih posredno i podržavaju. To je licemerno i skandalozno, a ne rad pristojnih, profesionalnih i nezavisnih medija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari