Potrošači kolateralna šteta dogovora ratara i Vlade 1

Nakon osam dana protesta širom Srbije u utorak su ratari i republička Vlada postigli dogovor kojim su blokade gradova traktorima završene.

S obzirom da su obe strane bile prinuđene na kompromis ni jedna od njih ne skriva nezadovoljstvo zbog takvog ishoda.

Ratari naime žale zbog toga što je Vlada izdejstvovala da se prethodno dogovorene premije za mleko za dva kvartala smanje sa 15 na 10 dinara, a podsticaji za gorivo sa 80 na 50 litara po hektaru.

Zbog toga deo njih najavljuje dolazak traktorima u Beograd, odnosno nove proteste za oktobar ili novembar. Vlada sa druge strane ni malo nije srećna što je morala da pristane na to da otkupna cena suncokreta iznosi oko 620 evra po toni što je znatno više nego primera radi Hrvatskoj gde je 520 i Bugarskoj u kojoj je 535 evra po toni.

Ako je pak domaća agroekonomska struka u pravu u svojim analizama, stiče se utisak da najnezadovoljniji treba da budu potrošači jer će oni biti ti koji će na kraju platiti ono što su se dogovorili Vlada i ratari.

Naime, dogovor o visini cene od 73 dinara po kilogramu po kojoj će uljari otkupljivati suncokret od poljoprivrednika usloviće da se već nakon Nove godine maloprodajna cena ulja poveća za oko 30 odsto.
U uslovima ekonomske krize nastale zbog pandemije korona virusa i rata u Ukrajini, rasta inflacije kao i inače lošeg životnog standarda stanovništva usled niskih primanja i velike stope nezaposlenosti, bilo kakvo povećanje koštanja osnovnih životnih namirnica i te kako opterećuje i onako nizak kućni budžet građana.

Takođe, biće interesantno videti na koji način država planira da izdejstvuje da otkupna cena suncokreta bude ona koja je dogovorena sa ratarima ako se zna da su fabrike ulja u Srbiji u privatnom vlasništvu.

Drugim rečima, nepoznanica je kakav je dogovor država, po tom pitanju, postigla sa uljarskom industrijom, da li joj je dala „zeleno svetlo“ da početkom sledeće godine poveća maloprodajne cene ulja kao i da li su joj obećane i neke olakšice u poslovanju.

Ono što je bilo primetno tokom blokada je da u njima nisu učestvovali poljoprivrednici sa najsitnijim posedima već da su protest izneli imućniji ratari koji poseduju respektabilnu mehanizaciju.

Poljoprivrednici koji pak imaju veoma mala imanja na proteste nisu izašli jer traktore ili nemaju ili su oni u lošem voznom stanju da bi mogli da učestvuju u blokadama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari