Do kraja oktobra u sudnice srpskih sudova i tužilaštava vratiće se 304 sudije i 122 tužioca, koji su bili razrešeni 2009. godine, tokom reforme pravosuđa. Ovu odluku su doneli Visoki savet sudstva i Državno veće tužilaca, sprovodeći odluku Ustavnog suda.

Oni koji budu želeli da se bave ovim poslom i u budućnosti, na posao treba da se jave u narednih 30 dana, da bi nakon toga bili raspoređeni na odgovarajuće funkcije. Reforma pravosuđa koju je sprovela prethodna vlada podrazumevala je izmenu mreže sudova, pa su mnoge sudije i tužioci bili primorani da prevaljuju veliki broj kilometara svakog dana iz svog mesta u neko drugo, ne bi li došli na svoje radno mesto. To je stvaralo dodatne troškove i opteretilo državni budžet. Razlog za reformu bio je i taj što su postojali sudovi u manjim mestima u Srbiji koji su imali samo nekoliko sudija, na koje je bilo moguće izvršiti uticaj, imali su mali broj predmeta, pa se zbog toga i ušlo u racionalizaciju cele mreže. To je stvorilo drugu vrstu problema, jer su troškovi putovanja drastično porasli. Sa druge strane, sudovi su iščistili fioke, skratili suđenja sa neverovatnih 20 godina po predmetu i rešili se tona starih predmeta. Ipak, i u 2012. godinu sudovi su ušli sa fantastičnih 3,5 miliona nerešenih predmeta, pa deluje da će im ovo pojačanje dobro doći.

Ustavni sud je oborio reformu pravosuđa na proceduri postupka izbora i reizbora, koju su sprovodili Visoki savet sudstva i Državno veće tužilaca, ne razmišljajući šire – da li će na posao vratiti i sudije i tužioce koji nisu bili dostojni važne funkcije koja im je poverena i koji su učestvovali u donošenju spornih političkih odluka, odnosno onih koji su dozvolili da budu oruđe u rukama političara i raznih interesnih grupa. I ne samo to. Oni će sada da tuže državu za koju rade Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu i da traže milionsku nadoknadu zbog nepravde koja im je naneta. I dobiće je.

– Pravda je postala teže dostupna građanima – to je osnovni problem reforme pravosuđa, rekao je ministar pravde Nikola Selaković. Sa 600 novih/starih sudija i tužilaca suđenja bi trebalo da budu brža i efikasnija, a građani da budu zadovoljniji. Da li će se to i dogoditi, ustanoviće se tek pošto se sve vrati na period pre 2009, kada je reforma i počela. Ono što je izvesno jeste da Srbija ove godine neće moći da računa na pozitivnu ocenu EK o stanju pravosuđa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari