Čini se da je ovde neko ispustio volan iz ruku i da sada to koriste oni koji bi imali koristi od toga da se slupamo. Država nam je priredila pravu zabavu pred kraj godine. Usvojen je zakon u kojem je istovremeno predviđeno i smanjenje i povećanje istog poreza. Ko je kriv? Svi su krivi. Šta sledi? Povišica. Bez obzira na to kakvu nebulozu napravi naša vlada i njeni službenici, njima je u januaru zagarantovana veća plata. A građanima? Poskupljenja. Ređaju se novi cenovnici kao na traci. Više niko ne može ni da pohvata šta je sve poskupelo.


Ima li osnova da sve toliko poskupljuje? Delimično. Ali, udeo tog delimičnog u ukupnoj ceni je minimalno. Pre liči na situaciju da svako hvata priliku u ovom haosu da ućari još nešto za sebe. Nikome nije palo na pamet da nešto snizi (osim kod mobilne telefonije gde je samo ukinut porez). A kada novogodišnja letargija odmakne, pa kad se podvuče crta, ispašće da je inflacija dramatično skočila. Tada će ministri da se uzmu u razmišljanje šta nam je činiti da se obuzda rast cena. Do tada građani već uveliko ojađeni. Potom sledi oprobani marketing – intervencija iz Robnih rezervi, koja će po običaju da potraje par nedelja, a posle toga cenovnici opet po novom. Ili nešto tome slično.

Sve je počelo od budžeta. Sastavljen na brzinu, na silu, bez ideje, pročitan je od strane javnosti kao još jedan dokaz nesklada u vladajućoj koaliciji i nespremnosti da se krene u konkretnije korake. Ima li boljeg povoda da se razuzdana gomila „poslovnih“ i poslovnih ljudi okrene netipičnom ponašanju? Kada budžet pokaže da će 2011. takođe biti godina preživljavanja, a ne godina reformi, jasno je svima da će vladati sistem snalazi se svako za sebe. Tržište benzina biće ne prvi nego još jedan u nizu kako „tržištno ponašanje“ u Srbiji funkcioniše. Uvek gladni zarade, naftaši će prvo držati cenovnike jer je 1. januara došlo do redovnog usklađivanja akciza naviše. Dok krene uvoz goriva razlozi za smanjenje cena (konkurencija) prilično će izbledeti u mislima naftaša. Ironija je da će niže cene građanima možda doneti najveće kompanije, ali ne zato što su bog zna kako tržišno orijentisane već da bi ubile ono malo male konkurencije koja postoji. Ima li razlike u drugim sektorima? Zato ovde vest o pojeftinjenju zvuči neobično.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari