Hapšenja zbog korupcije uzburkala su septembar u Beogradu. Najpre je počeo da se razmotava dugo najavljivani epilog u slučaju vakcine, zatim u predmetu pobune Jedinice za specijalne operacije (JSO), a zatim je pritvoren i sudija, član Visokog saveta sudstva zbog overavanja falsifikovanja ugovora u sudu. Sve ove akcije su, svakako, za pohvalu jer su građani Srbije suviše dugo čekali da vlasti nešto urade povodom korupcije.


Ipak, vreme hapšenja izaziva sumnju da je, i ovaj put, samo reč o predizbornoj kampanji. Niko ne može da ubedi građane da se korupcija u sudstvu svodi na jednog člana VSS koji je overio falsifikovani ugovor. Ili da je prevaru oko vakcine smislila jedna osoba, bez jake podrške u određenim strukturama vlasti. Svako hapšenje koje eventualno rasvetljava okolnosti pod kojima je, ionako siromašna država, sistematski pljačkana od vlasti, ljudi bliskih vlastima ili onih koji su iskoristili priliku da do profita dođu na nezakonit način, treba pozdraviti, i nije ničija namera da brani uhapšene, kako se najčešće tumači, jer će to oni sami da rade na sudu.

Ono što pomalo iritira jeste to što se čini da su hapšenja selektivna i dnevnopolitička. Setimo se samo šta se pričalo o vakcini samo pre godinu dana. Pola vlasti se klelo u nju i utrkavali se ko će se snimiti kako prima to čuveno cepivo i biti u najudarnijim vestima na nacionalnim televizijama.

Sada niko to i ne pominje i ne preuzima odgovornost.

Stiče se utisak da se počelo sa hapšenjem, i to samo do određenog nivoa, kako bi se pokupili određeni poeni u javnosti pred nastupajuće izbore. A šta više građane žulja od korupcije?

U javnosti se dugo već priča i o drugim slučajevima, kao što su Luka Beograd, Kolubara, ali i niz privatizacija u Srbiji. Njihovog epiloga nema. Čini se da ga ni pomenuti slučajevi neće doživeti. Zapravo, možda i hoće. U privatnim tužbama uhapšenih.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari