Redakcije kao terorističke ćelije 1

Da predstavnici vlasti novinare koji ne žele da služe vladajućem režimo smatraju političkim protivnicima nije ništa novo.

Međutim, da ih stavlja u ravan subjekata koji mogu da ugroze ustavni poredak ili nacionalnu bezbednost može da se podvede pod kategoriju vesti.

Da vlast nezavisne novinarske redakcije tretira kao terorističke ćelije da se zaključiti iz jedne predsednikove konferencije za medije od pre mesec dana. Između ostalog, predsednik je napomenuo da redakcija istraživačkog portala Krik radi na istraživanju poslova Predraga Malog, brata ministra finansija i bliskog prijatelja njegovog brata Andreja.

U moru poluinformacija i dezinformacija kojima obiluje svaka predsednička konferencija ova informacija pokazala se kao tačna. Krik je zaista istraživao poslove Predraga Malog i njegovu povezanost sa građevinskom firmom koja radi na određenom broju državnih projekata.

Ne postoji mnogo izvora iz kojih je predsednik mogao da dobije ove informacije. Mogao je da mu ih kaže neko iz redakcije Krika, a mogao je i da dobije brifing od obaveštajnih službi koje nadgledaju novinare Krika i njihovu komunikaciju. U ovu drugu varijantu je mnogo lakše poverovati kada se čovek seti da su tabloidi već objavljivali na čemu novinari Krika rade pre objavljivanja tekstova, ali i seriju napada na urednika ovog portala Stevana Dojčinovića sa sve fotografijama iz njegovog ličnog života.

Kako ovi primeri nisu usamljeni zaključak da obaveštajne službe rutinski nadgledaju neposlušne medije nije nerazuman. Problem sa tim je što se posao obaveštajnih i kontraobaveštajnih službi sastoji u tome da štite bezbednost države, a ne da nadgledaju rad medija. Takođe, posao medija podrazumeva, između ostalog, kritičan odnos prema potezima vlasti i podupiranje platforme za društveni dijalog.

Međutim, to ne vide tako oni koji su sebe poistovetili sa državom, a svoje interese sa nacionalnim. Gledano iz tog rakursa, posao službi je da prate medije, stranke i organizacije civilnog sektora i uguše sve disonantne tonove. Analogno, posao medija je da zalivaju kult ličnosti, simultanim panegiricima u vođino ime i napadima na one koji se sa njima ne slažu.

Nije ovo prvi put da su stvari tako postavljene u Srbiji. Prethodni nije bio tako davno. Za taj period se vezuje zatvaranje redakcija, konfiskovanje tiraža, voda u koaksijalnom kablu. I ubistvo Slavka Ćuruvije koje je organizovala Državna bezbednost.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari