Rehabilitacija društva 1

Višem sudu u Beogradu bilo je potrebno više od dve i po godine da ustanovi ono što se donedavno u pristojnom društvu nije ni pokretalo kao tema – ne postoje osnovi da se Milan Nedić, kolaboracionistički predsednik Vlade Srbije tokom nacističke okupacije, rehabilituje.

Sud je našao da nema dovoljno dokaza kako bi ukinuo Uredbu FNRJ iz 1949. godine kojom je Nedić proglašen za ratnog zločinca, na osnovu koje su mu oduzeta imovinska i građanska prava.

Ova (prvostepena) odluka suda predstavlja prvorazrednu vest u Srbiji iako je od događaja kojima se bavi prošlo osamdesetak godina. I iako je sud je ovim rešenjem donekle rehabilitovao društvo dobrano zaprljano istorijskim revizionizmom, ipak nema mesta (preteranom) zadovoljstvu.

To što je notorna istina da je Milan Nedić učestvovao u zločinima nacističkog režima dobila svoju sudsku potvrdu neće ni za jotu promeniti mišljenje svima onima koji u njemu vide srpskog heroja. Onaj ko u centru Beograda salutira nacističkim pozdravom je odavno već odlučio i ko je Nedić i kakva je bila njegova uloga tokom Drugog svetskog rata. U takvom idejno- vrednosnom sklopu nema mesta za sudska rešenja i naučne argumente. Takve odluke se donose ispod razuma.

Nažalost, sve je više ljudi koji tako „razmišljaju“, zbog čega se i ova odluka suda slobodno može nazvati hrabrom. A ne bi trebalo da bude. Zašto bi bila potrebna petlja da se stvari nazovu svojim imenom?

U nekom drugom društvu, u kojem se istorija ne prekopava sa toliko strasti, sudski organi se ni ne bave događajima od kojih su udaljeni više od jedne generacije. Negde drugde, prošlost je uredno složena u istorijskim arihivima i muzejima. Istorijske lekcije su naučene, a peteni, salaši i ostali kvislinzi osuđeni i prokazani.

U tim društvima sudovi i ostale grane vlasti se više fokusiraju na sadašnjost. Bave se rešavanjem stvarnih, opipljivih problema koji, ovde i sada, komplikuju ljudima život. Ne gube vreme na već rešena istorijska pitanja. Možda je to jedan od razloga zbog kojih ta društva imaju budućnost?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari