Saveti i njihov izbor 1

U Srbiji su u nedelju održani treći redovni izbori za nacionalne savete, na kojima je oko pola miliona pripadnika etničkih manjina moglo da bira članove ovih tela čije su nadležnosti kultura, obrazovanje, informisanje i službena upotreba jezika.

Na neposrednim izborima savete je biralo 18 manjina, a četiri posredno, elektorskom skupštinom. Prema izveštaju Republičke izborne komisije, izbori su protekli bez značajnijih neregularnosti. Na prvi pogled izgleda da su mirno i demokratski, po sunčanom i toplom danu, manjine birale, ali na drugi, izgleda da nije baš sve bilo u redu.

Najpre je deo elektora za izbor makedonskog saveta napustio glasanje zbog „političkog mešanja SNS“. Slične pritužbe su se čule i od pojedinih predstavnika i kandidata za izbor crnogorskog, slovačkog, rusinskog, romskog saveta. Večito „najproblematičniji“ Bošnjaci, tačnije liste „Samoopredeljenje“ i „Vakat je“ optuživale su Beograd da pokušava da im nametne Muamera Zukorlića. Da li je reč o preterivanju ili je vladajuća stranka pokušala da nacionalne savete nacionalnih manjina stavi pod svoju kontrolu?

Nacionalni saveti su dokaz da u Srbiji generalno dobro zamišljena tela lako mogu da budu zloupotrebljena i to sa različitih nivoa. Saveti koji bi trebalo da promovišu etničku raznolikost zemlje i sačuvaju posebnost nacionalnih manjina, u praksi su se uglavnom pretvarale u parapartijske organizacije, čiji je glavni smisao postojanja to što od države za svoj rad dobijaju lepe pare. Članovi pojedinih saveta često su se radije bavili političkim temama i sopstvenim karijerama nego interesima manjinskih zajednica koje treba da zastupaju. Da li je onda čudno što su i vlasti, prošle i aktuelne, manje ili više suptilno, zloupotrebljavale savete, pokušavale da ih ili direktno kontrolišu ili bar nadziru izbor i rad? U zemlji u kojoj je sve ispolitizovano, iluzorno je očekivati da izbor nacionalnih saveta to ne bude. U zemlji u kojoj vlast voli sve da kontroliše, zar je čudno što ni nacionalni saveti ne mogu da izbegnu takvu sudbinu? Ko proziva zbog toga SNS, zaboravio je kako se DS i vlada koju je ta stranka predvodila mešala i sprečila formiranje Bošnjačkog nacionalnog vijeća 2010. Tada je Zukorlić bio neprijatelj, a danas prijatelj Beograda. I nije se to dešavalo samo Bošnjacima i njihovom savetu.

Izbori su prošli, izlaznost je bila veća od očekivane. Treba se nadati da će novi sazivi nacionalnih saveta biti uspešniji od prethodnih, ali s obzirom na opšte stanje u zemlji, kao i u pojedinim manjinskim zajednicama, svašta ćemo još čuti i videti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari