Predsednik Srbije Boris Tadić, gotovo je izvesno, neće otići na regionalnu konferenciju na Brdu kod Kranja. Kada se saberu plusevi i minusi, kojih svakako ima, ova odluka će biti razumljiva i opravdana. Ovde ćemo navesti argumente zbog kojih mislimo da Tadić ovog puta ispravno postupa. Pre svega, organizator skupa „političkih lidera regiona“ nije EU.

 Organizatori su Slovenija i Hrvatska, odnosno njihovi premijeri Borut Pahor i Jadranka Kosor, koji imaju podršku evropskog komesara za proširenje Štefana Filea. On je, ujedno, jedini predstavnik Brisela koji je potvrdio dolazak. Predsednik Evropskog saveta Herman van Rompej uslovio je svoje prisustvo dolaskom Tadića. I time izvršio pritisak i na srpskog predsednika i na Slovence i Hrvate.

Drugo, javnost kao da je zaboravila prvobitne stavove zvaničnika Slovenije, među njima i ono što je otpravnica poslova ambasade u Beogradu Jadranka Šturm-Kocjan rekla za Danas, da će zvaničnici Prištine na ovom skupu biti predstavljeni pod oznakom „Unmik/Kosovo“, a da će pre njih govoriti šef Misije UN Lamberto Zanijer. Od toga se ubrzo odustalo, nakon oštrih protesta Hašima Tačija i Fatmira Sejdiua. Pritisak je potom prebačen na Beograd.

Treće, ambasador Španije u Srbiji Injigo de Palasio Espanja, najavio je juče da će ova zemlja, kao predsedavajuća EU, pozvati kosovske predstavnike na zvanični samit Unije o Balkanu, planiran za jun u Sarajevu, ali tako da „budu predstavljeni pod Unmikom i u skladu s Rezolucijom 1244“.

Četvrto, navodni kompromis koji predlažu Ljubljana i Zagreb, da na Brdu kod Kranja učesnici nastupaju pod svojim imenom i prezimenom, bez obeležja i naziva zemalja, deluje naivno. Ova konferencija će za istim stolom okupiti predsednike i/ili premijere, nivo je bez ikakve sumnje državnički, uključujući zajedničku fotografiju sa skupa i potpise ispod teksta planirane deklaracije.

Peto, Beograd i Priština će morati da sarađuju, direktno ili preko posrednika, svejedno, i ta komunikacija će verovatno početi ove godine. Brisel na tome insistira i to će se dogoditi, ali nivo te saradnje i način njenog odvijanja moraju se dogovoriti u dijalogu EU – Srbija i EU – Kosovo, uz uključenost najvažnijih članica Unije, ali bez nepozvanih posrednika iz Ljubljane i Zagreba.

Evropske integracije moraju biti vrhunski prioritet Srbije. Nijedan zvaničnik EU i njenih najvažnijih članica nije do danas rekao da će ih Tadićev neodlazak na Brdo kod Kranja ugroziti. Sarajevo, u junu, biće druga priča.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari