Premda široj javnosti nisu poznati svi detalji tripartitnog sporazuma Beograda, Prištine i Kfora o rešenju za aktuelnu krizu na Severu Kosova, izgleda izvesno makar jedno: on znači relaksaciju napetosti. Za teren na kojem lako plane a teško se gasi, to nipošto nije malo.

Dobijeno je dodatno vreme da se dade nova prilika nekoj diplomatskoj dinamici i dijalogu, i, iako minimalan, takakav rezultat ipak svako razuman voli da vidi radije nego nastavak spora. Ovaj je korak napravljen uz očigledno odricanje svih strana od krajnjih ciljeva, i uz jaku svest o tome da bi tvrdokornost mogla skupo koštati onoga koji bi je praktikovao. Otud popuštanja, davanje koncesija, i, na kraju krajeva, gutanje knedli.

Ostalo je da Srbi sa Severa Kosova sutra (utorak) nađu formu u kojoj će da prihvate taj dogovor. Reklo bi se da nemaju neku drugu realnu alternativu osim da se i oni priključe. Jer – jednostavan je zaključak – ako se suprotstave naći će se izolovani od svih. Najmanje, naravno, mare za Prištinu, čiju vlast ionako ne priznaju. Ali, tu je Kfor, koji u principu neće dugo moći tolerisati neregularno ponašanje, prepreke i barikade, i sa kojim se mora tražiti tačka partnerstva i koegzistencije. I tu je Beograd, koji je pod pritiskom ocena da on Srbe sa Severa drži kao lutke na koncu, i koji mora mudro taktički postupati ako želi da zadrži – istovremeno – njihovo i poverenje međunarodne zajednice. Zato je za očekivati da odgovor srpskih opština bude pragmatičan, i u duhu kompromisa koji je i inače snažno obojio dosadašnje rešavanje ove aktuelne krize. Ako sada ne mogu računati na savezništvo Prištine, bilo bi teško razumeti srpske opštine da ne uzmu pruženu ruku Kfora i Beograda.

Aktuelna kriza, naravno, samo je jedna sekvenca u komplikovanom procesu dovršenja šire kosovske priče. Ona ni na koji način ne znači njen kraj, ali ima vrlo važne elemente za neki konačni ishod. Drugim rečima, ova je kriza strategijska. Da je Tači uspeo da zauzme carinske prelaze, ostalo bi malo izgleda da se sve završi mirnim putem. Ovako je šansa za mirnu opciju ostala. Prigovori koji su stavljani na adresu Kfora na početku otpadali su sa razvojem situacije. Sada je on kičma pozitivnog procesa. Nema u tome baš dostojne saradnike u uticajnim igračima kao što su američki ambasador u Prištini (koji protivno svim dobrim diplomatskim običajima cinično polemiše sa predsednikom Tadićem), i predstavnik Brisela (koji komedijantski predlaže da se ode na letovanje pa da se nastavi posao). Ali, ako se Srbi sa Severa Kosova sutra saglase, niko neće imati petlje da izostane.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari