Večito v. d. stanje 1

Od 33 republička javna preduzeća, što znači da obavljaju delatnost od opšteg interesa, njih 20 nema direktora, već vršioce dužnosti direktora.

Koliko je takvih kada se uključe i lokalna javna preduzeća i državne institucije teško je prebrojati, ali je nesumnjivo da je Srbija, bar njen javni sektor u v. d. stanju.

To osim što je protivno zakonu o javnim preduzećima po kome, sasvim eksplicitno se navodi, u javnom preduzeću može biti v. d. direktor samo u izuzetnim situacijama i najviše do godinu dana nosi i nekoliko posledica koje utiču na poslovanje tih preduzeća, pa i na funkcionisanje zemlje.

Kad su ga pitali zašto je tako i dokle će biti, predsednik Aleksandar Vučić je rekao: „ne dam, ja ne dam. E pa zato što bi ti raspušteni direktori ponovo da naprave neprivlačan privatni sektor i da sve pozapošljavaju u javni sektor“.

Dakle predsednik štiti javna preduzeća i sistem od „raspuštenih direktora“. To su valjda oni koji su izabrani na konkursu. Ovi koji su v. d. oni nisu raspušteni, hoće reći – oni su na uzici.

Kako to izgleda mogli smo da vidimo i pre nekoliko dana kada je predsednik podučavao direktora JP Putevi Srbije koliko ima kilometara od Kraljeva do Novog Pazara i ispitivao koliko to košta usput mu se podsmehujući, sve pred kamerama i publikom.

A nije to prvi put.

Svi se sećaju kako mu je izbio košarkašku loptu iz ruku, pa kako ga je prozivao kako ne zna kojom trasom treba da ide Koridor 11, pa kako viče na njega što probija rokove, pa kako se šali kako direktor voli da popije itd.

A pre toga, pre dolaska SNS na vlast padao je u zagrljaj Milutinu Mrkonjiću, ministru za infrastrukturu još za prethodnog režima.

A taj direktor, Zoran Drobnjak, je vršilac dužnosti direktora JP Putevi Srbije već 11 godina. Pre toga je 2007. postavljen za generalnog direktora, pa onda brzo prebačen na v.d. funkciju gde obitava duže od decenije.

I inače, najveće državne kompanije su pod upravom v. d. direktora, kao da nije dovoljno što javna preduzeća bira državna, vladina komisija, već mora biti i lično osigurana njegova lojalnost i poslušnost inače od rastanka od funkcije deli ga samo jedna odluka vlade.

A taj rastanak sa funkcijom znači ne samo gubitak pozamašne plate već i silnih privilegija koje uz funkciju idu.

Kad je već tako onda nije ni teško uraditi sve što treba na zahtev, bilo to zapošljavanje koga god treba, izbor posebne firme na tenderu, ili što god drugo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari