Vlast ume da voli, MMF ne! 1

Republička vlast nastavlja da ispira mozak penzionerima dok im istovremeno zavlači ruke u džepove.

Nastavlja se praksa iz oktobra 2014. kada su Zakonom o privremenom umanjenju penzija primanja iznad 25.000 dinara umanjena za 22 i 25 odsto.

I ako je za takav (neustavan?) zakon u toj 2014. bilo logičkog osnova, jer su penzije tada dobrim delom (i preko 45 odsto) finansirane iz budžeta, sada je taj razlog nestao. U međuvremenu javna kasa je konsolidovana, udeo penzija bruto društvenom proizvodu koji je bio među najvišim u regionu je smanjen sa 13,8 odsto na 11. Zbog toga je čak i rigidni Međunarodni monetarni fond sugerisao srpskim vlastima ukidanje privremene kaznene mere.

Ova mera duboko zadire u svojinu, jer penzija nije nikakva socijalna kategorija, već stečeno pravo, a na osnovu uplate penzionih osiguranika. Odbijanja nisu mala, na primer, ko ima penziju 50.000 odbija mu se 6.250 dinara.

I Fiskalni savet se odavno zalaže za ukidanje ove kaznene mere. I sa najvažnijih mesta u državi je obećavano da će Zakon biti ukinut i da je njegovo trajanje oročeno do kraja 2017. Sada kada su se uslovi stekli, počinju izvrdavanja.

Tek što je obelodanjena preporuka delegacije MMF srpskim vlastima počeli smo da slušamo demagogiju, da ne kažemo nešto gore. Lično se premijerka potrudila da nas sve zbuni nekakvom najavom da bi ukidanje pomenutog zakona značilo „smanjenje primanja za 80 odsto penzionera, što Vlada ne želi, već se traži način kako da se fazno ponovo pređe na prethodni sistem, redovno dvogodišnje usklađivanje penzija“.

Ona nijedan argument nije ponudila da obrazloži taj podatak. Ostalo je nejasno kako bi to ukidanje kaznene mere istovremeno značilo smanjenje penzije za 80 odsto primalaca. Nešto se ne uklapa u tu računicu Ane Brnabić. Kao da se premijerka na tom terenu ne snalazi, jer kako drugačije tumačiti njen drugi deo izjave o dvogodišnjem usklađivanju. Nije prethodni sistem koji je Vlada suspendovala propisivao usklađivanje penzija jednom u dve godine već dva puta godišnje, odnosno na svakih šest meseci. To bi premijerka i njeni saradnici morali da znaju.

A onda je u sve to predsednik umešao i dozu ljubavi. „Ne kaže to MMF zato što više voli penzionere nego što volimo mi, već kaže iz nekih drugih razloga“, poručio je Aleksandar Vučić. Koji su to drugi razlozi nije nam otkrio. Ipak, tačno je da vlast najviše voli one u čijim novčanicima drži prste. Uostalom MMF je kao izgovor dobar samo kad treba smanjivati, otpuštati – kad treba nešto vratiti onda MMF „manje voli od nas“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari