27. godišnjica nezavisnosti Ukrajine 1Foto: Wikipedia

Sada, u uslovima ruske agresije, Ukrajina nastavlja da brani sopstvenu slobodu i državnu celovitost, saopšteno je Danasu iu ukrajinske ambasade.

Tokom hiljadugodišnje istorije jedna od osnovnih vrednosti Ukrajinaca bila je težnja za slobodom. Upravo ona ih je pobudila da se bore za nezavisnost.

Na početku XX veka, u vreme Ukrajinske revolucije (1917–1921), Ukrajinci su uspeli da povrate državnost, a 24. avgusta 1991. godine Aktom o proglašenju nezavisnosti Ukrajine ona je bila i obnovljena.

Ključne informacije:

1. Ukrajina je nasledila državotvorne tradicije stare Rusije, Galicko-Volinjske kneževine, Velike kneževine Litve, Kozačke države i ukrajinske države sa početka HH veka. Proglašenje nezavisnosti 24. avgusta 1991. godine je logičan završetak procesa stvaranja ukrajinske države.

2. U vreme Ukrajinske revolucije (1917–1921) Ukrajinci su povratili državnost: utvrdili su državne granice, jezik, valutu, simbole (grb, himnu i zastavu), stvorili su vojsku, dobili su priznanje međunarodne zajednice. Spoljna agresija i unutrašnji sukobi nisu dali mogućnost da se država očuva.

3. Ukrajinska država je preporođena 22. januara 1918. godine, a 24. avgusta 1991. godine faktički je obnovljena nezavisnost Ukrajine. To znači da obeležavajući 27. godišnjicu usvajanja Akta o proglašenju nezavisnosti Ukrajine mi paralelno proslavljamo i 100. godišnjicu preporoda ukrajinske državnosti.

4. Podsticaj za slobodu i nezavisnost koji je dala Ukrajinska revolucija naterao je boljševike da popuste i pristanu na stvaranje kvazidržave USSR, koja je bila ograničeni međunarodni pravni subjekt i koja je imala sopstvene granice. Međutim, sve vreme je trajala borba za pravu nezavisnost Ukrajine: i oružanim (od dvadesetih do pedesetih godina), i nenasilnim putem (od šezdesetih do osamdesetih).

5. Ukrajina je u HH veku nekoliko puta gubila državnost. Usled ruske okupacije posle revolucije (1917–1921) zločinački totalitarni režimi – komunistički i nacistički – uzeli su milione ukrajinskih života u vreme Gladomora, Holokausta, političkog terora, deportacija i ratova.

6. Spoljna agresija nije prekinula borbu Ukrajinaca za pravo da imaju sopstvenu nezavisnu i sabornu državu. Ova borba traje i danas, kada su Ukrajinci primorani da brane teritorijalnu celovitost i suverenost Ukrajine od ruske agresije.

7. Proglašenje nezavisnosti Ukrajine 1991. godine odigralo je odlučujuću ulogu u raspadu SSSR i krajnjoj likvidaciji komunističke totalitarne imperije.

8. Danas je nezavisnost Ukrajine glavna prepreka za ruski imperijalizam i zalog slobodnog razvoja evropskih država i naroda.

9. Dvadeset sedam godina nezavisnosti su pokazale svetu da se Ukrajina održala kao suverena država, koja je spremna da potvrđuje demokratske vrednosti i da štiti slobodu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari