Avram Izrael: Vreme je za istragu o upadu navijačke grupe Alkatraz u Sinagogu 1Foto: Beta/Dragan Gojić

U svetlu aktuelnih saznanja o funkcionisanju navijača Partizana, odnosno jedne organizovane kriminalne grupe, tražimo da se sprovede istraga i obelodani istina o upadu oko 30 pripadnika navijačke grupe Alkatraz u beogradsku Sinagogu u oktobru 2019. godine, poručili su danas učesnici konferencije za medije u organizaciji Jevrejske opštine Zemun.

Avram Izrael, koji se novinarima obratio kao učesnik dešavanja iz oktobra 2019. godine, poručio je da je sada, kada su dostupna saznanja o navijačima Partizana, trenutak da nadležni državni organi istraže sve okolnosti upada u beogradsku Sinangogu.

Izrael je dodao da je sada prilika da se utvrdi zašto policija tada nije reagovala na upad navijača, iako su njeni pripadnici bili prisutni, a njihovi šefovi obavešteni „da se nešto sprema“.

„Zašto su zanemeli svi operativni centri kada smo ih zvali, ili nisu bili dostupni legalno izabranm rukovodstvu jevrejske opštine? Kojim novcem su plaćeni navijači Partizana?“, upitao je nadležne Izrael, uz opasku da se danas može postaviti pitanje da li je i Sinagoga „štek“.

Na današnjoj konferenciji su učestovali pripadnici nekadašnjeg rukovodstva Jevrejske opštine Beograd i Saveza jevrejskih opština Srbije, koji vode različite sudske sporove protiv aktuelnog rukovodstva, uključujući i spor o tome ko je legalni zastupnik tih jevrejskih institucija.

Bivši predsednik Saveza Jevrejskih opština Srbije Aleksandar Nećak rekao je da je rabin Isak Asijel 25. oktobra 2019. godine, na praznik Šabat, posle molitve izašao na ulicu, razgovarao sa vođom navijača, otvorio kapiju i uveo navijače u kompleks Sinagoge, gde im je „omogućio rušenje imovine i skrnavljenje našeg velikog praznika“.

Nećak je rekao da je siguran da su navijači imali materijalni interes da učestvuju u tim dešavanjima, i zapitao se ko je doneo odluku da se novac nameni navijačima i da im se isplaćuje u kešu duži vremenski period.

„Garantujem da nijedno telo jevrejske zajednice nije donelo odluku da se navijačima isplaćuje novac, a nadležne pitam da li to treba da bude naša briga ili postoje institucije koje kontrolišu sredstva koja dobijamo iz budžeta Srbije“, dodao je Nećak, i naveo da ta suma dostiže 950.000 evra godišnje na ime Zakona o otklanjanju posledica oduzimanja imovine žrtvama Holokausta.

Advokat Jevrejske opštine Zemun Srđan Vidović ocenio je da ni država, ni sud, pa čak ni novinari ne žele da se bave temama poput upada u Sinagogu i legalnosti izbora rukovostva jevrejskih organizacija zato što ne žele da se mešaju u unutrašnju stvar jedne crkvene zajednice. “ Mi kažemo -mešajte se, jer ovaj spor nije vezan za religiju, već se ovde radi o korupciji, o nenamenskom trošenju sredstava, saradnji verskog delatnika sa nepoželjnim oblikom društvene zajednice, da ne imenujem navijače, huligane“, poručio je Vidović.

Rabin i druga frakcija, pak, kako prenosi N1, tvrde da obezbeđenje nema veze sa navijačima, a da takve optužbe urušavaju ugled jevrejske zajednice.

„Suština tih optužbi je da sam ja povezan sa kriminlanim strukturama. Ukoliko je to tačno, onda bi država trebalo da me procesuira, jevrejska zajednica Srbije da me eskomunicira. Ako to pak nije tako, onda jevrejska zajednica treba da eskomunicira one koji šire takve opasne optužbe“, rekao je za televiziju N1 rabin Isak Asiel.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari