Rusija i Belorusija nisu juče uspele da prevaziđu sukob koji je ozbiljno ugrozio priliv ruske nafte u zemlje Evrope, a mediji su objavili da Moskva razmatra da preduzme neke osvetničke poteze kako bi primorala svog suseda da se potčini. Pojedini ruski mediji i analitičari izjavili su da je Kremlj prema svemu sudeći odlučan da oteža stvari, uprkos šteti koja se nanosi reputaciji Rusije kao ključnom snabdevaču zemalja Evropske unije.

Rusija i Belorusija nisu juče uspele da prevaziđu sukob koji je ozbiljno ugrozio priliv ruske nafte u zemlje Evrope, a mediji su objavili da Moskva razmatra da preduzme neke osvetničke poteze kako bi primorala svog suseda da se potčini. Pojedini ruski mediji i analitičari izjavili su da je Kremlj prema svemu sudeći odlučan da oteža stvari, uprkos šteti koja se nanosi reputaciji Rusije kao ključnom snabdevaču zemalja Evropske unije. Lideri EU žestoko su kritikovali zatvaranje naftovoda koji transportuje sirovu naftu u Nemačku i veći deo istočne Evrope preko Belorusije.
Zauzimajući oštar stav u utorak ruski predsednik Vladimir Putin je naredio vladi da izradi set mera usmeren na Belorusiju kako bi se zaštitila nacionalna ekonomija. Putin je takođe naredio zvaničnicima svog kabineta da razmotre moguću redukciju u proizvodnji nafte, što predstavlja indikaciju da bi trenutna situacija mogla da se razvuče. Rusija je ograničila kapacitet prerađene nafte i morala bi da ukine proizvodnju sirove nafte ukoliko se njen izvoz odjednom smanji. Rusija je u ponedeljak stopirala priliv nafte u Evropu preko Družbe, naftovoda koji prolazi kroz Belorusiju, optužujući suseda da uzima naftu i do utorka obustava je uticala na snabdevanje naftom Ukrajine, Nemačke, Mađarske, Češke i Slovačke. Spor je nastao zbog odluke Rusije da uvede tešku carinsku zonu na izvoz nafte u Belorusije, sa žalbama Moskve da je prethodni bescarinski režim koštao budžet Rusije blizu četiri milijarde dolara godišnje.
Minsk, čiji je izolovani režim povezan s Moskvom kroz sindikalni ugovor i oslanja se na jeftinu energiju Rusije i bescarinsku zonu s Rusijom, uzvratio je udarac tako što je povećao naplate na rusku naftu koja se transportuje preko Belorusije u Evropu. Analitičari kažu da je Putin postao umoran od podržavanja diktatorskog lidera Belorusije Aleksandra Lukašenka, koga su pojedine zapadne vlade nazvale „poslednji diktator u Evropi“ zbog njegove nedemokratske vladavine.
Razgovori između Rusije i Belorusije nisu bili uspešni u utorak pošto je Moskva insistirala da Minsk smanji naplatu tranzita nafte. Beloruska delegacija ostala je u Moskvi i dan kasnije, ali su ruski zvaničnici izjavili da pregovori mogu da se nastave samo ukoliko Belorusija pristane na njihove uslove.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari