
Građani misle da institucije rade za partikularne interese, a ne za javno dobro, ali navode da upravo institucije treba da se samostalno izbore sa svim problemima koji se odnose na zloupotrebu mehanizama vlasti i korupciju.
Ovo je pokazalo najnovije istraživanje javnog mnjenja koje je Beogradski centar za bezbednosnu politiku sproveo u saradnji sa agencijom Sprint insajt.
Istraživanje je pokazalo da preko 50 odsto ispitanih građana smatra da policija ne štiti njih, već interese kriminalaca, političara i finansijski moćnih pojedinaca.
Ovi stavovi su se preslikali i na percepciju korupcije, pa građani kao najkorumpiranije državne institucije vide političke partije, sudstvo i policiju.
Preko 50 procenata građana smatra da u Srbiji ili nema demokratije ili da je ona sa velikim problemima.
Građani smatraju da Narodna skupština ima najmanji uticaj na donošenje političkih odluka, manji od domaćih tajkuna i stranih firmi, kao i velikih stranih sila.
Ogromna većina građana njih 90 odsto, pak, smatra da je predsednik Srbije ključni akter u donošenju političkih odluka u Srbiji.
Ako uzmemo u obzir prethodno iznete nalaze da političari rade za svoj interes kao i za interese stranih i domaćih bogataša, nameće se zaključak da je glavni akter u zarobljavanju države Predsednik Republike.
Beogradski centar za bezbednosnu politiku u svom saopštenju podseća da na sve ove probleme ukazuje godinama unazad i da je ove godine objavljena i prva studija koji ima za cilj dokumentovanje i dekonstruisanje tekućeg procesa zarobljavanja države u sektoru bezbednosti.
Slučaj Savamala, afera Krušik, nerešeni slučajevi organizovanja bakljada za vreme policijskog časa, spisak organizacija civilnog društva koje su bile pod istragom po osnovu finansiranja terorizma – ovo su samo neki od primera na koje je BCBP reagovao, a koji pokazuju da država i institucije ne rade u službi građana, već isključivo za korist pojedinaca.
Istraživanje javnog mnjenja je pokazalo i veliku apatičnost građana, koja se ogleda u njihovoj nespremnosti da učestvuju u aktivističkim inicijativama jer je svega 20 odsto ispitanika spremna na takav vid aktivnosti.
Rešenje za sve probleme koje su prepoznali, građani ipak vide u institucijama, iako su ih ocenili kao korumpirane i da rade za partikularne interese a ne za javno dobro.
Građani navode da upravo institucije treba da se samostalno izbore sa svim problemima u vezi sa zloupotrebom mehanizama vlasti i korupcijom, zaključuje se u saopštenju.
Detaljnije informacije možete pronaći u najnovijem infografiku i analizi Beogradskog centra za bezbednosnu politiku
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Ne samo policija već i pravosuđe.
MA ‘AJDE
Građani Srbiju vide kao zarobljeničku državu
Pogresno se izrazavate…ne misle..znaju !
I ne samo policija vec i pravosudje povoljnije tretira , takoreci stiti lopove i kriminalce.
U to sam se više puta uverio, a po struci sam dipl. pravnik.
to i ptice na grani znaju
mi smo te ptice, zadovoljne sto smo toliko pronicljive, a ne preduzimamo nista citavu deceniju, tek svaka peta ptica kaze da bi se i licno ukljucila u borbu da se stanje popravi
Naravno, i to ne 50 % nego 99 % ali onih 49 % ćute ili iz interesa ili se plase da kazu.