Brojni navodi o policijskoj torturi u pritvoru 1Foto: FoNet-Božidar-Petrović

Nedostatak nezavisnosti nadzornih tela ne dozvoljava istinski pouzdan i nepristrastan nadzor i kontrolu nad zloupotrebom policijskih i zatvorskih vlasti – stoji u izveštaju Nilsa Melcera, specijalnog izvestioca Ujedinjenih nacija za mučenje i drugo svirepo, nečovečno ili ponižavajuće postupanje ili kažnjavanje, koji je danas održao video obraćanje u Medija centru.

Melcer je od 13. do 24. novembra bio u poseti Srbiji i Kosovu da bi procenio trenutnu situaciju, razvoj i izazove u vezi sa mučenjem i drugim svirepim i nečovečnim ili ponižavajućim postupanjem i kažnjavanjem. NJegova zabrinutost je dodatno otežana malim brojem prijavljenih i presuđenih slučajeva u vezi sa mučenjem i drugim zlostavljanjem, ali i malim brojem osuđujućih presuda u odnosu na oslobađajuće presude i odbačene prijave.

– Čini se da to odražava nedostatak poverenja opšte populacije u spremnosti vlasti da obezbede odgovornost za dela torture i zlostavljanja – naveo je Melcer u izveštaju. On dodaje da je potrebno hitno preduzeti mere kako bi se ograničila kultura nekažnjavanja, a vlasti bi trebalo da obezbede da sve istrage, o delima mučenja i zlostavljanja koje je sprovela policija, sprovedu nezavisna tela, koja nisu povezana sa policijom niti su pod njenom nadležnošću.

Melcer je primetio da gornje granice kazni u Krivičnom zakoniku nisu srazmerne potencijalnoj težini krivičnog dela. Primetio je i to da je Srbiju u prošlosti više puta kritikovao međunarodni mehanizam zbog loših uslova smeštaja i prenaseljenosti u zatvorima. On je u izveštaju istakao i to da je pravo na pristup advokatu formalno zagarantovano od hapšenja do osude ili oslobađanja bilo kog pojedinca. Međutim, Melcer i njegov tim primetili su uporne tvrdnje od određenog broja pojedinaca da im je suđeno i da su osuđeni bez pomoći advokata, uprkos njihovom zahtevu za branioce.

Povodom zdravstvenih pregleda koji se rutinski obavljaju na početku pritvora, veštak koji je pratio misiju, mogao je da potvrdi da lekari koji obavljaju takve preglede generalno nisu prošli specijalnu obuku i nisu imali dovoljno stručnosti u istraživanju fizičkih i psiholoških znakova mučenja i drugog zlostavljanja i u tumačenju nastalih poveda.

Što se tiče kazneno popravnih ustanova i pritvora, koji su u nadležnosti Ministarstva pravde, nije primetio nijedan prigovor o zlostavljanju, osim nekoliko izolovanih navoda o prekomernoj upotrebi sile u disciplinskim situacijama. Međutim, Melcer sa velikom zabrinutošću pominje brojne navode o torturi i zlostavljanju od strane policije, posebno kao sredstva prisiljavanja na priznanje tokom ispitivanja u policijskom pritvoru. Primetio je i to da su pritvorenici bili prinuđeni da potpišu priznanja koja nisu mogli da pročitaju, ponekad ne samo za krivično delo za koje su uhapšeni već i za nekoliko dodatnih krivičnih dela koja su ostala nerešena, a sa kojima navodno nisu imali nikakve veze.

U Srbiji vlada klima nekažnjivosti

Nikola Kovačević iz Beogradskog centra za ljudska prava i koordinator Radne grupe u oblasti torture u okviru Platforme saglasan je sa Melcerom da treba da se uspostavi „nulta tolerancija zlostavljanja“, jer kako je istaknuto u izveštaju, vlada klima nekažnjivosti. „Kada vlada takva klima imamo situaciju da policijski službenici deluju na način koji je zakonski nedozvoljen, svesni da neće snositi posledice. Ključ rešenja ovog problema je u tužilaštvu i osnaživanju samog tužilaštva. Jedna od glavnih poruka ovog izveštaja jeste da je neophodno da pravosudni organi preuzmu vodeću ulogu u istraživanju gonjenju i kažnjavanju počinioca zlostavljanja“, smatra Kovačević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari