Da li će srpska dinastija ostati da živi u Belom dvoru? 1Foto: Stanislav Milojković

Beli dvor sa umetničkim delima ostaje u vlasništvu države a da li će Karađorđevići nastaviti da žive u njemu „kao muzejski eksponat“, kako predlaže arhitekta Dragoljub Acović, ili će biti iseljeni, biće rešeno posebnim zakonom.

Predsednik Krunskog saveta i arhitekta Dragoljub Acović smatra da novi zakon neće doneti nikakvu promenu, jer je država i do sada bila vlasnik Belog dvora te da će njegovi stanari nastaviti da žive u njemu.

– Ovo vam govorim kao građanin, ne kao predsednik Krunskog saveta. Obeštećenje koje je ponuđeno Karađorđevićima je sramno jer se temelji na zakonu koji je u najmanju ruku nepristojan. Naime, država im je oduzela imovinu i pravo na raspolaganje, sada raspolaže njihovom imovinom i nudi im za nju svotu koju je ona procenila – kaže za Danas Acović. Prema njegovim rečima, procenjena vrednost od 500.000 evra je sramna a država ne želi o tome da diskutuje „jer je takav zakon“.

– Ako je imovina Karađorđevića, jedna od najvrednijih u Srbiji, procenjena na tu sumu, kolika bi bila vrednost stambene zgrade sa pet spratova? Otprilike, 250 evra. To je ta računica – naglasio je Acović.

Sa druge strane, direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić kaže za Danas da će porodica Karađorđević biti obeštećena po pravilima koja važe za sve građane.

– Niti zakon, niti ja mogu da delim građane na one prvog ili drugog reda. Zakon je isti za sve, i primeniće se i na porodicu Karađorđević. Još uvek smo republika, a ne monarhija. Agencija za restituciju je prvobitno odbila zahtev za vraćanje Belog dvora porodici i izdala rešenje o tome. Drugostepeni organ je to potvrdio a Upravni sud je doneo odluku kojom se potvrđuje da se Beli dvor ne može vratiti u naturi, ali da porodica Karađorđević ima pravo na obeštećenje – istakao je Sekulić.

Maksimalan iznos obeštećenja je 500.000 evra po starom vlasniku. On se deli na naslednike na period od 12 godina u obliku obveznica. Naš sagovornik nije znao koliko tačno naslednika ima rekavši da ih je mnogo „i više nego što je pretpostavljao“. Sekulić je dodao da Karađorđevići traže da im se vrati Beli dvor sa okolinom ali i objekti u centru grada, placevi i kuće koje su srušene i zadužbina Karađorđevića, što sve spada u njihovu imovinu.

– Imovina u Beogradu će ući u proces obeštećenja, dok zadužbina ne ulazi u proces restitucije – naglasio je Sekulić. Za Beli dvor tvrdi da će ostati u državnom vlasništvu a da li će Karađorđevići živeti u njemu, odrediće poseban zakon koji je u pripremi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari