Disciplina u radu smanjuje nezgode u namenskoj industriji 1

Fabrika Milan Blagojević iz Lučana nikako da izađe iz crne hronike.

Nije prošlo ni mesec dana kako je jedan radnik ovog preduzeća namenske industrije, podlegao povredama zadobijenim u požaru, kada su iz Milana Blagojevića ponovo došle loše vesti. Danas se pojavila vest i da je drugi radnik ove fabrike, koji je bio povređen pre petnaestak dana u havariji u toj fabrici, jutros preminuo.

U fabrici je juče ujutru ponovo izbio požar, a dva povređena radnika nisu životno ugrožena, saopštilo je Ministarstvo odbrane.

– Do požara je došlo u pogonu za proizvodnju raketnog goriva. Sve procedure su bile ispoštovane, jedino nije bilo predviđeno da se ljudi povrede, kaže za Danas Zoran Babić, predsednik Samostalnog sindikata u fabrici Milan Blagojević. On ističe da ne zna tačno šta je krenulo po zlu i da je najvažnije da su dva radnika zadobila samo lakše povrede. U saopštenju Ministarstva odbrane se dodaje da je automatski sistem za zaštitu od požara sprečio širenje požara, zbog čega je materijalna šteta minimalna.

Tako nije bilo pre dvadesetak dana. U požaru koji je u ovoj fabrici izbio 14. jula dva radnika su povređena, a jedan od njih je nekoliko dana kasnije preminuo. I pored učestalosti nezgoda, Zoran Babić nije želeo da uslove rada u fabrici „Milan Blagojević“ oceni kao nebezbedne.

– U poslednjih nekoliko godina se prilično ulaže u fabriku, dosta toga je urađeno, uslovi rada su znatno bezbedniji. Međutim, uvek može više da se uloži, navodi Babić.

Ipak, i pored pomaka, posao u namenskoj industriji je i dalje jedan od najopasnijih u zemlji. Izraženo kroz brojeve – od 2000. godine do danas poginulo je 20 radnika namenske industrije, a povređeno je blizu šezdeset. U poslednjih deset godina je bilo čak 14 nezgoda u fabrikama namenske industrije. Jedna od gorih dogodila se krajem februara ove godine, kada su četiri radnika Tehničko-remontnog zavoda u Kragujevcu poginula, a povređeno je 30 osoba. Ovaj slučaj je i dalje u predistražnoj fazi.

Jugoslav Ristić, predsednik Samostalnog sindikata u Kragujevcu koji je dugo radio u fabrici Zastava oružje, kaže da je nepoštovanje procedure najčešći uzrok nesreća u namenskoj industriji.

– Broj nezgoda će se smanjiti kada se pooštre kontrole poštovanja tehničke discipline. Decenijama je važila veoma rigidna disciplina u radu i nije bilo ovoliko nezgoda, kaže Ristić. Primarna odgovornost za uvođenje discipline u proces rada, misli Ristić, pada na rukovodstva fabrika. Ipak, on ne abolira ni Ministarstvo odbrane.

– Dok sam ja radio, mi smo imali takozvane vojne kontrole. To su oficiri koji su stalno bili u fabrikama i između ostalog, nadgledali proceduru rada. Od toga se pre desetak godina odustalo, pretpostavljam zbog mera štednje. Međutim, i to manje košta od ljudskog života, navodi Ristić.

Disciplina je i za vojnog analitičara Aleksandra Radića ključna reč kada se govori o smanjenju broja nezgoda u namenskoj industriji.

– U gotovo svim slučajevima nesreća, ispostavljalo se da je uzročnik ljudski faktor. Mi sada možemo da pričamo o pravilnicima i procedurama, ali ključ je podići opšti nivo radne discipline, smatra Radić.

Namenska industrija jedna je od uspešnijih privrednih grana u zemlji. Predsednik Vučić ju je nedavno okarakterisao kao pokretač i ključ razvoja ekonomije i garant stabilnost i bezbednosti Srbije.

„Toliko se ratuje po svetu, toliko sukoba ima, sve što napravimo to prodamo“, izjavio je Vučić početkom meseca. Tada je izneo pretpostavku da bi izvoz namenske industrije do 2020. godine mogao da premaši cifru od milijardu dolara.

Vulin: Niko neće civilu dati kalašnjikov

„Svaka armija ima svoju vojnu komponentu, ali isto tako i civilnu, i ima potrebu da se određene veštine i specijalnosti prenesu na što veći broj građana. Tako je u svim zemljama na svetu, posebno u zemljama koje ne mogu da se oslone ni na jedan pakt. Nemojte zaboraviti, mi smo neutralna zemlja, nemamo na koga da se oslonimo, mi možemo da računamo samo na sebe i svoje stanovništvo. Naravno da niko ne misli da bi civilu dali kalašnjikov, ali i te kako mislimo da civilu damo prvi zavoj, sposobnosti i veštinu da pomogne u elementarnim nepogodama“, izjavio je juče ministar odbrane Aleksandar Vulin na obeležavanju Dana avijacije. Govoreći o svojoj ideji da se sistem vojne obuke proširi i na civile, Vulin je naglasio da bi to trebalo uraditi kroz prosvetni sistem. Detaljna rešenja, dodao je on, biće predloženi u strategiji odbrane koja će biti doneta do kraja godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari