Dva dobra kandidata za rektora ispala zbog Skupštine 1Foto: FoNet/ Marija Đoković

Stigli smo praktično do kraja procesa izbora za novog rektora Univerziteta u Beogradu, tako je kasno govoriti o očekivanjima.

Nisam srećan zbog prevelike količine podosta pregrejanih tonova u javnosti i reči koje su ponekada preteške, a ponekad i ne sasvim istinite. Univerzitet je svima nama zajednička kuća, svi moramo da radimo, koliko možemo, za njegovo dobro, i da naša različita mišljenja ne budu uzrok sukoba, već izvor novih, boljih rešenja – odgovara predsednik Saveta UB Aleksandar Popović na pitanje Danasa da li očekuje da izbori prođu u demokratskoj i fer atmosferi.

*Da li je Vaš utisak da se vlast umešala u izbore?

– O tome nemam neposredna saznanja, sa mnom niko nije razgovarao, niti bi to imalo smisla, zato što vlast (ili ma ko drugi iz sveta politike) na moj stav o tome kako Univerzitet treba da funkcioniše, ne može da utiče. O mešanju vlasti ili ma koga van univerzitetske zajednice u izbore bi trebalo da govore oni koji su se takvim mešanjem suočili.

*Kako komentarišete navode dekana Ekonomskog fakulteta u Beogradu Branislava Boričića da je u dosadašnjoj proceduri „neoprostivo izostalo tradicionalno predstavljanje programa kandidata većima Univerziteta, kao što je izostala diskusija o tim programima na samoj sednici Senata na kojoj se i glasalo“?

– Saglasan sam sa osnovnom idejom profesora Boričića da je dobro da se razgovara o različitim idejama, programima, putem kojim treba ići. Upravo na tragu te ideje, lično sam, kao predsednik Saveta, krajem aprila predložio kandidatima za rektora da se održi zajednička sednica Senata (u kome su svi dekani, direktori instituta i predsednici Veća naučnih oblasti) i Saveta, na kojoj bi se, bez prisustva medija, u vremenski neograničenom formatu, uz pitanja, odgovore, diskusije, prijateljski razgovaralo o programima, rešenjima, problemima… Nažalost, do ove zajedničke sednice nije došlo. Gospođa Popović je ovu moju ideju prihvatila, gospodin Đokić, uz pristojno obrazloženje, nije. I nikada o ovome ne bih javno govorio da gospodin Boričić tu temu ne potencira u javnosti.

*Da li će na samoj sednici Saveta 25. maja biti predstavljanje programa i diskusija?

– Kandidati i programi će biti predstavljeni na sednici Saveta, u skladu sa dogovorom koji je postignut, a postignut je glatko i korektno sa oba kandidata.

*Od kada su raspisani izbori za rektora bile su dve promene među članovima Saveta koje se dovode u vezu sa predstojećim izborom. Možete li da pojasnite zašto su zamenjena dva člana iz reda osnivača i tri predstavnika studenata?

– Savet Univerziteta ima 41 člana, od kojih 23 kroz različite mehanizme delegiraju članice Univerziteta, 12 imenuje Vlada Srbije, a šest Studentski parlament. Savet sam po sebi, kada dobije odluku o promeni članova kojima nije istekao mandat, ukoliko je ta odluka formalno-pravno potkovana, nju može samo da primeni. Dakle, za sve zamene treba pitati subjekte koji praktično delegiraju članove. Što se tiče studenata, ta zamena je posledica promena u rukovodstvu Studentskog parlamenta. Što se tiče Vlade Srbije koja je zamenila dva člana, pitanje je za nju šta su loše, pogrešno ili nedostojno uradili pristojni ljudi Ljiljana Mrkić-Popović i Mirko Petrović koje je ta ista Vlada delegirala u Savet Univerziteta, pre godin dana, pa su smenjeni. Što se tiče Saveta Univerziteta – baš ništa. Zahvalan sam im na korektnoj saradnji.

*Kako komentarišete navode da su pravila menjana nakon što su izbori za rektora UB raspisani? Misli se na autentično tumačenje Zakona o visokom obrazovanju.

– Nisu to tumačenje, pobogu, dali na Univerzitetu. Univerzitet i njegova tela, uključujući i Savet, nisu zakonodavac. Zakon je takav kakav jeste, njega Skupština i Vlada Srbije tumače onako kako ga tumače, na nama je da taj i takav zakon sprovodimo. Sve drugo je bezakonje. Da li smatram da su zakonska rešenja i tumačenja Skupštine koja eliminišu jedan broj nastavnika, starijih od 65 godina, iz procesa kandidovanja za dekane, direktore ili dekane dobri? Ne, mislim da su loši i pogrešni. Ali nemojte mene, koji ne glasam na izborima za vladajuće stranke, smatrati odgovornim za ono što većina u Skupštini i Vladi radi. Mislim da su ova tumačenja iz trke za rektora izbacila ne manje od dvojice jako dobrih kandidata. Da organi Univerziteta ne sprovode zakone, optužili bi nas za njihovo kršenje. Kada sprovodimo, čak i loše zakone, kažu nam da su zakoni loši i da se na njih ne treba obazirati. Paradoksalno. Za sve što je u zakonima i njihovim autentičnim tumačenjima loše, adresa nisu Univerzitet i njegov savet, već Vlada i Skupština Srbije, njihova rukovodstva, članovi i predsednici i njihovi savetnici.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari